Pod koniec stycznia pojawiły się jednak sygnały możliwego odbicia. Poziom 10000 pkt jawi się jako pierwsza przeszkoda, ale jeśli uda się ją pokonać, otworzy się perspektywa 10350 pkt (co oznaczałoby odrobienie połowy ostatnich strat).
Bartosz Sawicki, TMS Brokers
GBP/JPY
Rynek zbyt mocno odsunął w czasie wycenę pierwszej podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii. Wraz z poprawą nastrojów na rynkach globalnych i w wyniku styczniowej decyzji Banku Japonii jen tracić będzie na wartości.
Złoto
Styczniowe odbicie cen kruszcu ma tylko korekcyjny charakter. Uważam, że spadek rentowności długu USA nie będzie kontynuowany, a fizyczny popyt na złoto miał ostatnio w dużej mierze sezonowy charakter. Taki splot czynników przemawia za spadkiem cen złota w lutym.
Hang Seng
Trend spadkowy na giełdzie w Hongkongu powinien wyhamować przy respektowanej w ostatnim dwudziestoleciu średniej 200-miesięcznej. Uspokojeniu nastrojów będą sprzyjać obchody Nowego Roku w Chinach.
Marcin Kiepas, Admiral Markets
USD/JPY
W połowie stycznia USD/JPY zawrócił z poziomu silnych wsparć zlokalizowanych wokół poziomu 116. W lutym oczekuję kontynuacji zwyżki do 123,50–124,00. Ostatnia decyzja BoJ o wprowadzeniu ujemnych stóp procentowych zwiększa prawdopodobieństwo realizacji tego scenariusza.
Ropa Brent
Niewykluczone, że styczniowy dołek wyznacza kres spadkom cen ropy. Nie oznacza to jednak zmiany trendu na wzrostowy. Dlatego zapoczątkowane w trzeciej dekadzie stycznia odbicie stanowi okazję do sprzedaży ropy.
WIG20
Nastroje wokół Chin powinny się poprawić, a rynki akcji mogą zacząć grać pod marcowe luzowanie polityki EBC i zmniejszenie oczekiwań na podwyżkę stóp w USA. Po serii dziewięciu miesięcy spadków korekta na WIG20 jest prawdopodobna.
Kamil Maliszewski, DM mBanku
USD/PLN
Utrzymujemy pozycję długą na USD/PLN, zakładając, że to jeszcze nie koniec zarówno osłabienia złotego, jak i umocnienia dolara. Rynek wyraźnie nie docenia liczby podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku, co powinno wpływać na umocnienie dolara wobec walut EM.
Ropa WTI
Rynek ropy znajduje się na bardzo niskich poziomach. Uważamy jednak, że ciągle za wcześnie jest na większe odbicie. Napływ dodatkowej podaży z Iranu oraz małe szanse na porozumienie ws. ograniczenia wydobycia mogą zepchnąć notowania w stronę niedawnych minimów.
DAX
Wzrost oczekiwań dotyczących luzowania polityki przez EBC powinien wspierać giełdowe wzrosty. Utrzymujące się na niskich poziomach ceny ropy i słabość euro będą pozytywnie wpływać na wyniki niemieckich przedsiębiorstw za IV kwartał.
Tomasz Regulski, Raiffeisen Polbank
USD/NOK
Bliskość istotnych wsparć po styczniowych spadkach kursu przemawia za ich korektą, tym bardziej że dominuje ryzyko spadku cen ropy, co zaszkodziłoby koronie, a dolarowi nie powinny już szkodzić mocno stonowane oczekiwania co do podwyżek stóp procentowych w USA.
Złoto
Sygnały łagodnej polityki pieniężnej banków centralnych (EBC, BoJ) oraz wciąż dość duża niepewność na rynkach powinny w lutym w dalszym ciągu wspierać notowania złota, zwłaszcza że w styczniu kruszec ten zaczął odzyskiwać zaufanie inwestorów.
WIG20
Choć rynek akcji wciąż jest obarczony dużą niepewnością, to jednak po kolejnej kumulacji negatywnych dla krajowego parkietu informacji istnieje szansa na korekcyjne odbicie indeksu blue chips.
Marek Rogalski, DM BOŚ
EUR/GBP
Mamy tu ciekawy układ techniczny na sprzedaż w średnim terminie. Wsparciem dla funta może być ewentualne ogłoszenie terminu referendum ws. wyjścia z UE. Z kolei euro może szkodzić perspektywa decyzji EBC nt. zwiększenia skali luzowania ilościowego w marcu.
Miedź
W lutym cena miedzi może zniwelować zwyżkę z drugiej połowy stycznia. Popyt na ten metal będzie prawdopodobnie przytłumiony ze względu na obchody Nowego Roku w Chinach w drugim tygodniu lutego.
RTS
Moskiewski indeks zaczął wyraźnie reagować na zwrot w notowaniach ropy naftowej. Jeśli czarne złoto zacznie silniej odreagowywać ostatnie spadki, to RTS powinien zmierzać w stronę 776–800 pkt.
Krzysztof Wańczyk, ING Securities
USD/BRL
Retoryka Fedu w najbliższym czasie może okazać się gołębia ze względu na postawę innych banków centralnych, które skupiają się bardziej na luzowaniu polityki niż na podnoszeniu stóp. W rezultacie dolar może się osłabić.
Cukier
Dobre warunki pogodowe dla upraw trzciny cukrowej w Brazylii wskazują na rekordowe plony w tym roku, co zmniejszy deficyt na rynku cukru i w konsekwencji doprowadzi do spadku cen surowca.
Merval Index
W ostatnim czasie zmieniło się nastawienie inwestorów do emerging markets. Napływający kapitał powinien wspierać wzrost giełdowych indeksów, w tym m.in. argentyński Merval.
Pytania do Tomasza Regulskiego, analityka Raiffeisen Polbanku
Styczeń zostanie zapamiętany jako okres słabości złotego. Jakie perspektywy ma przed sobą polska waluta? Punkt krytyczny jest już za nami?
Obniżka ratingu Polski przez agencję S&P uczyniła złotego bardziej wrażliwym nie tylko na lokalne czynniki ryzyka, ale również na zmiany nastrojów inwestycyjnych na świecie. Dlatego spekulacje o możliwej obniżce oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju przez kolejną agencję oraz podwyższona niepewność na rynkach będą jeszcze okresowo szkodzić polskiej walucie. W związku z tym wciąż możliwe są przejściowe wzrosty kursu EUR/PLN w okolice 4,50–4,60. Wskazane czynniki utrudnią również w dalszej części roku powrót pod 4,30. Z drugiej strony należy jednak pamiętać również o pozytywnych czynnikach, które powinny częściowo neutralizować oddziaływanie tych negatywnych, jak np. szansa na przyspieszenie wzrostu PKB Polski w 2016 r.
Czy bessa na surowcach zostanie pogłębiona? W raporcie z 26 stycznia Bank Światowy obniżył prognozy cen dla 80 proc. monitorowanych surowców
O szybkie odwrócenie obecnych tendencji na rynku surowców będzie trudno, bo wciąż zmagają się one z fundamentalnymi problemami, tj. przede wszystkim dużą podażą, która wynika z walki o utrzymanie udziału w rynku (np. ropa naftowa) i wcześniejszego przeinwestowania w oczekiwaniu na duży popyt z Chin (metale przemysłowe). Do tego dochodzi niewystarczająco silny popyt ze względu na wciąż niemrawy globalny wzrost gospodarczy oraz spowolnienie w Państwie Środka. Co prawda po stronie podaży dokonują się już odpowiednie dostosowania (np. producenci ropy na świecie w ubiegłym roku ograniczyli inwestycje o 20 proc., a w tym roku ich cięcia mogą się okazać jeszcze głębsze), jednak potrzeba czasu, by w znaczący sposób przełożyły się one na rzeczywisty bilans na rynku. Dlatego w ciągu najbliższych miesięcy wciąż możliwe jest pogłębienie bessy na rynku surowców, natomiast w dłuższej perspektywie, przekraczającej rok, kiedy zmniejszenie inwestycji stanie się bardziej widoczne, w przypadku niektórych surowców (np. ropy naftowej) powinniśmy już obserwować wyższe ceny.
Czy problemy chińskiej gospodarki pozostaną głównym tematem w tym roku?
Z pewnością tak. Spowolnienie gospodarcze w Chinach będzie skłaniać również do dyskusji o globalnym tempie wzrostu (o ryzyku recesji), przez co jeszcze więcej niż zwykle uwagi uczestnicy rynku poświęcą danym napływającym z USA, w tym z tamtejszego sektora przemysłowego, który odczuwa bolesne skutki spadku cen ropy za sprawą problemów spółek wydobywczych. Dane o kondycji największych gospodarek staną się jeszcze bardziej istotne z uwagi na to, że inwestorzy uodpornili się już nieco na działania banków centralnych – sygnały dalszego łagodzenie polityki pieniężnej przez EBC w marcu czy też wprowadzenie ujemnych stóp procentowych w Japonii nie zdołały wywołać trwałej reakcji rynków.
W zeszłym roku zespół Raiffeisen Polbanku zarobił w 9 z 12 edycji portfela foreksowego. Czy wysoka trafność to klucz do sukcesu?
Wysoka trafność jest ważna, ale nie najważniejsza dla przetrwania na rynku w długim terminie. Kluczowe jest odpowiednie zarządzanie ryzykiem, tj. m.in. ucinanie strat i pielęgnowanie zysków (stosowanie odpowiednich proporcji zysku do ryzyka przy otwieraniu pozycji i ustawianiu zleceń stop loss) czy też dywersyfikowanie inwestycji i niedopuszczanie do tego, by jedna pozycja stanowiła duży udział wartości całego portfelu. Bez tego inwestor, nawet jeśli częściej ma rację, niż się myli, prawdopodobnie nie przetrwa na rynku w długim terminie.
Jakie pułapki czyhają na nowicjuszy na foreksie? Jakie są najczęściej popełniane błędy?
Najczęściej popełniane błędy to właśnie złe zarządzanie ryzykiem: zwlekanie z ucinaniem strat czy też otwieranie zbyt dużych pozycji w relacji do wielkości całego portfela. Inwestorzy też często zbyt szybko rzucają się na głęboką wodę. Choć wiedza praktyczna wyniesiona ze zmierzenia się z rynkiem jest bardzo cenna, to bez odpowiedniego przygotowania teoretycznego i strategii trudno o osiąganie satysfakcjonujących stóp zwrotu w długim terminie.