Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.10.2019 10:46 Publikacja: 15.10.2019 10:46
Końcówka roku to z reguły udany okres dla deweloperów mieszkaniowych, co ma związek z kumulacją przekazań mieszkań w tym okresie. Dlatego IV kwartał roku jest dla branży zwykle najlepszy pod względem wyników finansowych. Plany Dom Development zakładają przekazanie klientom w 2019 roku około 3,5 tys. lokali, z czego około 1 tys. przypadnie na ostatni kwartał.
Foto: GG Parkiet
Czas żniw dla spółek zajmujących się sprzedażą odzieży i obuwia przypada na ostatni kwartał roku kalendarzowego. Z kolei zwyczajowo najsłabszym okresem jest pierwszy kwartał. Wyraźny wzrost obrotów w czwartym kwartale ma związek z wejściem do sprzedaży kolekcji jesienno-zimowej oraz z okresem wzmożonych przedświątecznych zakupów.
Foto: GG Parkiet
Oponeo, internetowy dystrybutor opon, w IV kwartale odnotowuje skokowy wzrost sprzedaży w porównaniu z III kwartałem roku. Najwyższe przychody ze sprzedaży spółka uzyskuje bowiem w sezonie wymiany opon, który przypada na późną jesień i wiosnę. W tych okresach wypracowuje też solidne zyski, podczas gdy w pozostałych jest zwykle pod kreską.
Foto: GG Parkiet
W przypadku sprzedaży gazu ziemnego i ciepła przychody w miesiącach zimowych (I i IV kwartał roku) znacznie przewyższają wartości osiągane w miesiącach letnich, co ma związek z wahaniami temperatury na zewnątrz. Sezonowość tej części przychodów w znacznie większym stopniu dotyczy odbiorców indywidualnych niż klientów z sektora produkcyjnego.
Foto: GG Parkiet
Końcówka roku ma szczególne znaczenie dla VRG (d. Vistuli). Sezonowość sprzedaży wyraźnie jest widoczna w segmencie jubilerskim, dla którego najważniejszy jest okres przedświąteczny. W efekcie przychody i wyniki są wyraźnie lepsze niż w pozostałych okresach roku. Tegoroczne wyniki grupy będą dodatkowo wsparte przejęciem producenta odzieży męskiej Bytom.
Foto: GG Parkiet
Jesień i zima to okresy szczególnie dobre dla producentów wyrobów czekoladowych, które cieszą się większym zainteresowaniem konsumentów niż latem. Z sezonowego wzrostu popytu korzysta Wawel, co potwierdzają wyniki osiągane przez spółkę w ostatnim kwartale roku kalendarzowego. Ma on największe znaczenie dla całorocznych przychodów i wyników spółki.
Foto: GG Parkiet
Wiele spółek z utęsknieniem wypatruje ostatniego kwartału roku kalendarzowego. Sezonowy wzrost popytu w tym okresie w połączeniu z nadejściem zimy wywiera pozytywny wpływ na osiągane wyniki finansowe. Które branże z warszawskiego parkietu mogą liczyć na udaną końcówkę roku?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas