Ceny produktów pośrednich wzrosły o 2 proc. Najbardziej podrożały surowce wtórne (+ 34,6 proc.) i gotowe pasze dla zwierząt gospodarskich (+ 11,6 proc.). Jak pisaliśmy, również amerykański indeks cen producentów wzrósł w zeszłym miesiącu najbardziej po rekordach z 2009 r., a badanie właścicieli domów wykazało ich rosnące zaniepokojenie wzrostem kosztów materiałów budowlanych. Ceny drewna i innych materiałów budowlanych wzrosły o 10,4 proc. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, najwięcej spośród innych elementów PPI. Sama tarcica z drewna iglastego podrożała o 73 proc. Presja cenowa zwiększyła się również w obszarze produkcji, gdzie koszty materiałów wzrosły w styczniu najbardziej od 2018 r.
Tymczasem rosnące koszty energii powodują wzrost rentowności obligacji skarbowych i niemieckich obligacji skarbowych, jednak wskaźniki rynkowe dotyczące oczekiwań inflacyjnych w USA są najwyższe w stosunku do tych w strefie euro od ponad dekady.
Wskaźnik przyszłej inflacji w Niemczech spada do najniższego w historii poziomu w porównaniu do swojego amerykańskiego odpowiednika. Krzywe Treasury i Bund oddalają się od siebie do poziomów niespotykanych od około dziesięciu lat. Spółki o małej kapitalizacji na kontynencie, które są powiązane z cyklem koniunkturalnym, pozostają w tyle za dużym wzrostem w amerykańskich benchmarkach. Renowności niemieckich obligacji 30-letnich po raz pierwszy od pięciu miesięcy były dodatnie, gdy amerykańskie odpowiedniki osiągnęły roczny rekord. Europejskie pięcioletnie swapy inflacyjne - kluczowa miara długoterminowych oczekiwań cenowych - wzrosły do ??poziomów z początku 2019 roku.