Mimo poniedziałkowej przeceny każdy z trzech głównych indeksów z GPW jest w tym roku na plusie dzięki sporym wzrostom w pierwszych miesiącach. WIG20 zyskał od początku roku 11,4 proc., mWIG40 urósł o 20,2 proc., sWIG80 zaś 25,1 proc. Miesięczne stopy zwrotu są wyraźnie słabsze: wszystkie trzy indeksy są po 1–2 proc. pod kreską. Przyjrzeliśmy się zgromadzonym w nim spółkom, które w tym czasie poradziły sobie najlepiej i najgorzej.
Kęty mocno rosną
W gronie blue chips zdecydowanie najlepiej wypadły LPP i Allegro, które zyskały przez miesiąc po około 25 proc. CCC zyskało ponad 15 proc. Handlowym spółkom sprzyja odbicie gospodarcze po opanowaniu latem pandemii, ale obawy o czwartą falę i lockdown jesienią mogą znowu zadziałać negatywnie na LPP i CCC. To mogłoby – jak piszą analitycy BM mBanku – pomóc Allegro. I to ten czynnik ich zdaniem stał za ostatnim wzrostem notowań tej spółki do poziomu, który według nich jest nieatrakcyjny w porównaniu z zagranicznymi odpowiednikami. Orange Polska przez miesiąc zyskał o prawie 12 proc. Analitycy BM mBanku oczekują, że telekom poprawił w II kwartale skorygowany wynik EBITDA, co pozwoli spółce osiągnąć zapowiadany rezultat w całym roku. Oceniają, że wyniki II kwartału nie będą katalizatorem, ale podtrzymują swoje bycze nastawienie do Orange Polska.
Jedną z najmocniejszych spółek w mWIG40 są Kęty, które zyskały prawie 11 proc. – Spółka od początku roku zaskakuje pozytywnie wynikami finansowymi i wysokimi dynamikami wzrostów mimo wysokiej zeszłorocznej bazy i presji ze strony kosztów materiałów i surowców, głównie aluminium. To ma swoje odzwierciedlenie w kursie akcji, który jest w silnym trendzie wzrostowym. Pomimo to wycena wskaźnikowa spółki nie wydaje się wygórowana – ocenia Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas. Grupa optymistycznie patrzy na cały 2021 r. i ocenia, że prognozy, które zostały w kwietniu podniesione, zostaną zrealizowane. – Spodziewamy się, że wzrost aktywności gospodarczej i inwestycji w najbliższych miesiącach powinien wspierać popyt na produkty spółki, w szczególności w segmencie wyrobów wyciskanych. Zwracamy też uwagę na ewentualną finalizację sprzedaży segmentu opakowań giętkich w II półroczu, co może rozbudzić nadzieję w kwestii potencjalnej wypłaty dodatkowej dywidendy oraz nowych inwestycji i przejęć – mówi Krajczewski.
W mWIG40 dobrze wypadli m.in. Ten Square Games (zyskał w miesiąc 18 proc., Haitong obniżył w czerwcu wycenę, podtrzymując pozytywną rekomendację) i LiveChat (urósł o 13 proc., niedawno DM BOŚ podniósł cenę docelową, utrzymując pozytywne zalecenie). Słabo wypadł zaś Celon Pharma, który stracił 15 proc. – Na notowaniach ciąży ostatnia emisja, która została zrealizowana wyraźnie poniżej ceny rynkowej i odbyła się przed podpisaniem umowy partnerskiej dotyczącej leku Falkieri, co podkopuje wiarę w powodzenie projektu. Choć to faktycznie stanowi pewien element ryzyka, to oczekujemy, że uwaga inwestorów niedługo będzie kierować się w stronę kolejnych projektów spółki. Przy bieżącym poziomie wyceny wciąż oczekiwana umowa dotycząca Falkieri i zapewnione finansowanie kolejnych projektów tworzą dobre otoczenie do wzrostu cen akcji w dłuższym terminie – uważa Krajczewski. Słabo wypadł też PKP Cargo (-10 proc.), niedawno analitycy Santander BM podnieśli cenę docelową, podtrzymując neutralną rekomendację dla tej spółki.
Turystyka pod presją
W sWIG80 jedną z najlepszych spółek był Tim, który zyskał 15 proc. – Trend wzrostowy może zostać utrzymany. Ten hurtownik elektronarzędzi korzysta na dobrej koniunkturze i zmianie modelu biznesowego, do którego doszło już jakiś czas temu. Tim może coraz bardziej być wyceniany jak podmiot e-commerce, a coraz mniej jak podmiot zajmujący się sprzedażą hurtową. Silne wzrosty przychodów dzięki dźwigni operacyjnej i osiągnięciu masy krytycznej przekładają się istotnie na zyski tego przedsiębiorstwa – ocenia Mateusz Namysł, analityk mBanku.