Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.09.2021 14:30 Publikacja: 28.09.2021 14:30
W I połowie roku rentowność grupy Erg istotnie spadła, co było konsekwencją wysokich cen surowców do produkcji wyrobów foliowych oraz ich okresowych braków na rynku. Spółka podaje, że średnia zmiana cen surowca typu LDPE (polietylen niskiej gęstości) wzrosła od listopada 2020 r. do czerwca tego roku o 85,8 proc., a HDPE (polietylen o wysokiej gęstości) o 67,7 proc. Były to najwyższe ich ceny w ostatnich 20 latach. W tej sytuacji Erg nie był w stanie dokonać równie szybkich i proporcjonalnych podwyżek swoich wyrobów. TRF
Foto: GG Parkiet
W grupie Plast-Box tegoroczny wzrost przychodów nie przekłada się na równie dynamiczne zmiany zysków. Jak u wszystkich przetwórców tworzyw sztucznych największe problemy wiązały się z niespotykanymi wcześniej wzrostami cen rynkowych kluczowych surowców oraz z ich dostępnością, co z kolei przekładało się na zwyżkę kosztów. Mimo to firma znacząco zwiększyła sprzedaż na rynkach zagranicznych, bo o 27,3 proc. Eksport był w zdecydowanej większości realizowany do krajów Unii Europejskiej i Europy Wschodniej. TRF
Foto: GG Parkiet
W tym roku zapotrzebowanie na wyroby Radpolu systematycznie rośnie. Widać to m.in. po ostatnio publikowanych przez spółkę wynikach. W I połowie roku zwiększyła przychody o 27,2 proc., a zysk netto aż o 122,8 proc. Firma obserwuje zwiększone zainteresowanie m.in. rurami preizolowanymi, co w dużej mierze wynika z prac realizowanych w ciepłownictwie. Rośnie też ilość zapytań o produkty, które oferuje w ramach biznesu electro & tech. Chodzi zwłaszcza o wyroby wykorzystywane w „zielonych inwestycjach”. TRF
Foto: GG Parkiet
Od kilku miesięcy Suwary odnotowują systematyczny wzrost cen kupowanych surowców. Szczególnie niekorzystne zmiany miały miejsce od stycznia do maja. Wówczas średnia cena podstawowego surowca wykorzystywanego w produkcji przez grupę (granulaty polipropylenu i polietylenu) wzrosła o 80–90 proc. w ujęciu rok do roku. Ma to szczególnie niekorzystny wpływ na wyniki osiągane przez zakład w Pabianicach, zajmujący się wytwarzaniem różnego rodzaju opakowań z tworzyw sztucznych. TRF
Foto: GG Parkiet
W tym roku głównym problemem w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych są wyjątkowo drogie surowce i problemy z ich dostępnością. Mimo dużego popytu na oferowane przez spółki produkty nie jest też łatwo przenieść rosnących kosztów na ceny finalnych wyrobów. Co gorsza, w branży cały czas panuje niepewność. Wprawdzie ostatnio na rynku polimerów jest względna stabilność, ale nikt nie wie, czy i jak długo taka sytuacja będzie miała miejsce. Ponadto cały czas wielką niewiadomą jest przebieg pandemii. Giełdowi przetwórcy tworzyw starają się jednak zachować spokój i szukać szans na dalszy rozwój.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas