Marcin Konarski, Avallon MBO: Czy powtórzy się koniunktura dla przejęć?

Prognozy na rok 2024 są pozytywne. W rekordowym 2023 r. były dwa rodzaje transakcji, część była wywołana euforią i dobrymi wynikami finansowymi, ale część niestety wynikała z przeinwestowania – mówi Marcin Konarski, partner w funduszu Avallon MBO.

Traderzy zarobili ponad 100 mld dolarów na handlu surowcami

Łączna marża brutto spółek handlujących surowcami wyniosła w 2023 r. około 105 mld USD - wynika z raportu firmy Oliver Wyman. Rok wcześniej wyniosła ona rekordowe 150 mld USD.

Chcesz być „certyfikowanym ekspertem kryptowalutowym”? Wystarczy 11 godzin i 229 dolarów

Aby zdać egzamin i zdobyć tytuł CFA (chartered financial analyst) trzeba poświęcić na to co najmniej 900 godzin nauki, zaś zdanie egzaminu na certyfikowanego publicznego księgowego wymaga 300-400 godzin pracy.

Filip Friedmann, członek zarządu Budleksu: Obligacje korporacyjne pomagają rosnąć. Celem tysiąc lokali rocznie

– Jesteśmy silni na lokalnych rynkach, ale to w aglomeracjach buduje się skalę – mówi Filip Friedmann, członek zarządu Budleksu.

Niezbędnik prawnika

Galopada regulacyjna powoduje, że prawnicy korporacyjni nie mają chwili oddechu – muszą wciąż gonić za zmieniającymi się przepisami. Biorąc pod uwagę, że nowe regulacje najczęściej testowane są na ludziach, a konkretnie na ludziach ze spółek giełdowych, prawnicy zatrudnieni w notowanych przedsiębiorstwach mają zadanie jeszcze trudniejsze.

Przygotowanie do raportowania w zakresie governance

Raportowanie zrównoważonego rozwoju jest aktualnie chyba największym wyzwaniem regulacyjnym dla spółek giełdowych. Sam raport jest końcowym produktem tego procesu – wcześniejszym, kluczowym etapem jest analiza podwójnej istotności. Rozłóżmy ją na czynniki pierwsze od praktycznej strony na przykładzie obszaru governance.

Odpowiedzialność menedżerów (także) w trakcie sporu

W każdym sporze korporacyjnym osobami znajdującymi się automatycznie w świetle reflektorów są członkowie zarządu i rady nadzorczej. Przeważnie to ich decyzje lub sytuacje, w których mają swój udział, stanowią ostateczny zapalnik wywołujący konflikt wewnętrzny w spółce. W konsekwencji zdarzenia te podlegają wnikliwej ocenie z perspektywy potencjalnej osobistej odpowiedzialności odszkodowawczej poszczególnych piastunów wspomnianych organów.

Pułapki polis D&O – zagadnienia brzegowe

Ubezpieczenie D&O (Directors and Officers), często nazywane ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej menedżerów (chociaż jest to określenie nieprecyzyjne), to szczególny rodzaj ubezpieczenia gospodarczego o charakterze majątkowym. Funkcjonuje ono w trójkącie Ubezpieczyciel, Ubezpieczający i Ubezpieczony w cechach umowy na rzecz osoby trzeciej.

Wezwania, oferty sprzedaży akcji oraz restrukturyzacje korporacyjne w praktyce publicznych transakcji M&A

Nowelizacja przepisów o wezwaniach na akcje spółek publicznych została wprowadzona ponad półtora roku temu. Regulacje obowiązują zatem wystarczająco długo, aby na przykładzie wybranych transakcji móc zaobserwować, jak radzi sobie z nimi rynek. Możemy też dokonać ich praktycznej oceny, zwłaszcza w transakcjach przejęć spółek giełdowych.

Zgodność w czasach rewolucji AI

Sztuczna inteligencja zmieni świat poprzez automatyzację zadań, co zwiększy wydajność i umożliwi nowe odkrycia w różnych dziedzinach. Ponadto AI wpłynie na sposób, w jaki podejmujemy decyzje, zarówno w biznesie, jak i w życiu codziennym, oferując bardziej zaawansowane i spersonalizowane rozwiązania.

Rola KDPW w organizacji walnych zgromadzeń

Zasadniczym zadaniem KDPW związanym z organizacją walnych zgromadzeń jest gromadzenie od uczestników prowadzących rachunki papierów wartościowych lub będących posiadaczami rachunków zbiorczych prowadzonych w KDPW informacji o osobach uprawnionych do uczestnictwa w walnych zgromadzeniach oraz udostępnianie tych informacji spółkom w formie zagregowanych wykazów.

Przejrzystość wynagrodzeń – dyrektywa UE w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet (dyrektywa gender pay gap)

Do 7 czerwca 2026 roku państwa członkowskie UE mają obowiązek implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 10 maja 2023 roku w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania („dyrektywa gender pay gap”).

Obszar ESG regulowany z wielu stron

Chyba jednym z najczęściej wymienianych skrótów obecnie jest pojęcie ESG, określające trzy podstawowe obszary: środowisko, społeczeństwo i pracownicy oraz ład korporacyjny, na które ma wpływ działalność wszystkich przedsiębiorstw i które równocześnie wpływają w różnym stopniu na ich obecną i przyszłą działalność gospodarczą oraz wyniki finansowe.

Bitcoin opuszcza strefę rekordów, coraz głośniej o bańce

Kurs bitcoina po zniżce o około 3 proc. wynosił dzisiaj w Singapurze tylko 68,631 tys. dolarów, a nastroje inwestorów pogorszyły się pod wpływem narastających obaw, że ostatnia seria rekordów może być dowodem na istnienie spekulacyjnej gorączki na rynkach światowych.

Bankowe TFI konsumują coraz więcej rynkowego tortu

Pozycja TFI należących do grup bankowych zwiększa się niemal z miesiąca na miesiąc. Pozostałym towarzystwom, w tym także ubezpieczeniowym, które niegdyś były mocną konkurencją, pozostają głównie okruszki.