Wyhamowanie umocnienia PLN wraz z odbiciem dolara

Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego dolara, który skorygował ostatnią słabość po FED.

Publikacja: 22.03.2019 07:43

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Odbicie USD klasycznie rzutuje na waluty EM, w tym PLN, wywierając lekką presję podażową. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2849 PLN za euro, 3,7668 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7931 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9235 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,905% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny na rynku mijały pod znakiem odbicia kwotowań dolara amerykańskiego z okolic 6-tygodniowych minimów zanotowanych po FED. W konsekwencji, m.in. na PLN, pojawiła się lekka presja podażowa. Koszyk PLN przejściowo wyznaczył najwyższe poziomy od 4 lutego. W dużej mierze opisane wyżej ruchy traktować możemy jako impulsy korekcyjne. Ciekawie prezentuje się również sytuacja wokół funta – kurs GBP/PLN spadł z okolic 5,05 PLN do 4,91 PLN. Wydarzenia ostatnich godzin wskazują, iż aktualną docelową datą dla Brexitu jest 22 maja (warunkowo 12 kwietnia). Lokalnie warto wspomnieć o danych z krajowej gospodarki, gdzie sprzedaż detaliczna w lutym urosła o 6,5% wobec oczekiwanych 6,3%. W szerszym kontekście notowania par związanych z PLN sygnalizują scenariusz lekkiej korekty wzrostowej.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się wstępnym wskazaniom indeksów PMI dla Europy i (w mniejszym stopniu dla USA).

Z rynkowego punktu widzenia notowania EUR/PLN wyhamowały spadku tuż poniżej 4,28 PLN, a aktualne podbicie kursu sygnalizuje możliwy powrót do konsolidacji 4,28-4,30 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Interwencje walutowe na niewiele się już zdają. Jen nie przestaje razić słabością
Waluty
Polski złoty pozostanie mocny w drugim kwartale
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty warto teraz stawiać?
Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę
Waluty
Jakie perspektywy ma polski złoty?