Ubezpieczenia

Zyski ubezpieczycieli majątkowych mocno poszły w górę

Rosną składki zebrane przez asekuratorów, ale ciągle co drugie towarzystwo ma ujemny wynik na komunikacyjnym OC.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

O prawie 3 mld zł więcej składki za komunikacyjne polisy OC zebrali ubezpieczyciele w trzech pierwszych kwartałach obecnego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Mimo to połowa firm nadal ma ujemny wynik na OC komunikacyjnym, gdyż wypłaty także idą w górę (w ciągu dziewięciu miesięcy wyniosły 6,3 mld zł, o 8,3 proc. więcej niż rok wcześniej), a ubezpieczyciele jeszcze nie nadrobili ponoszonych przez lata strat.

– Sumarycznie rynek jest rentowny, co jest efektem zeszłorocznych podwyżek cen. To, jak wyglądać będzie dalsza polityka zakładów w kwestii OC, zależy od wartości wypłat dla poszkodowanych w przyszłości i wartości rezerw finansowych, koniecznych do zawiązania na ten cel – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.

W ubezpieczeniach OC najlepiej radzą sobie najwięksi gracze. W PZU wskaźnik mieszany z ubezpieczeń komunikacyjnych po trzecim kwartale wyniósł 94,3 proc. (pokazuje on rentowność linii biznesowych, poniżej 100 proc. oznacza, że towarzystwo zarabia na podstawowej działalności).

Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń pokazują, że nie tylko w ubezpieczeniach komunikacyjnych OC rosną składki i wypłaty. Generalnie asekuratorzy coraz więcej pieniędzy zbierają ze składek, ale też coraz więcej wypłacają odszkodowań i świadczeń. Towarzystwa zebrały w ciągu trzech kwartałów 2017 r. 46 mld zł składek, co oznacza wzrost o 12,7 proc. rok do roku. W tym czasie wypłaty wyniosły 29,6 mld zł, czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost wypłat najbardziej zauważalny był, oprócz sektora komunikacyjnego, w odszkodowaniach za skutki żywiołów, gdzie wypłaty wyniosły 1,2 mld zł, co jest konsekwencją letnich i jesiennych nawałnic i huraganów. Wyższe wypłaty będą też zapewne widoczne w wynikach za IV kwartał ze względu na orkany, które przeszły nad Polską w październiku.

Zysk netto ubezpieczycieli życiowych po trzecim kwartale 2017 r. wyniósł 1,8 mld zł (wzrost o 6,57 proc.), a towarzystwa majątkowe zakończyły trzeci kwartał z zyskiem netto w wysokości prawie 3 mld zł (wzrost o 143,41 proc.), ale blisko połowa z tego stanowi dywidenda z PZU Życie do PZU, ujęta już w zeszłorocznym zysku netto ubezpieczycieli życiowych. Reg


Wideo komentarz

Powiązane artykuły