REKLAMA
REKLAMA

Transport

Newag dostarczył pierwszy wagon metra do Sofii

Newag wysłał pierwszy pojazd metra do Sofii. Transport dotrze 2 lipca.
Foto: materiały prasowe

To pierwszy z dwudziestu zamówionych przez Metropolitan EAD składów Siemens Inspiro. Są one takie same jak warszawskie, różni je tylko zasilanie – w Warszawie jest to szyna, w Sofii odbierak na dachu. Trójczłonowy, 60-metrowy pojazd zostanie przewieziony przez ciężarówki, trasa liczy 1100 km.

Newag S.A. wystąpił w konsorcjum z Siemensem AG z siedzibą w Wiedniu i Siemensem EOOD z siedzibą w Sofii. Nowosądecka spółka wykonuje prace wyposażeniowe i samodzielnie zaprojektowała wnętrza wagonów razem z wentylacją i klimatyzacją. Klimatyzacja jest niezbędna, ponieważ pojazd będzie jeździł także na powierzchni. W cenie pojazdu wartość prac Newagu sięga 43 proc., gdy w przypadku warszawskiego kontraktu była o 11 proc. mniejsza.

Zgodnie z podpisanym 29 września 2015 roku kontraktem, 20 zamówionych pojazdów ma być dostarczonych w 36 miesięcy, a Sofia ma możliwość dodatkowego zamówienia w ramach tego samego kontraktu jeszcze 10 składów. Wartość całej umowy na 30 pojazdów i system sterowania ruchem centralnym III linii przekracza 905 mln zł, z czego na Newag przypada 158 mln zł za zamówienie podstawowe i 78 mln zł za opcję.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA