Technologie

Więcej czasu na konsultacje przepisów bijących w Huawei

Do 6 października przedłużony został termin składania stanowisk nt. nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, w tym artykułu pozwalającego wykluczyć z sieci telekomunikacyjnych w Polsce konkretną firmę i jej produkty.
Foto: Bloomberg

Mało czasu na przygotowanie stanowiska – taki był podstawowy problem sygnalizowany przez operatorów i Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji, gdy Ministerstwo Cyfryzacji 7 września opublikowało projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, w tym z zapisami bijącymi w chińską firmę Huawei.

Na ustosunkowanie się do proponowanych przepisów były dwa tygodnie, a to by znaczyło, że konsultacje zakończą się za trzy dni.

Dziś Marek Zagórski, minister cyfryzacji wydłużył konsultacje o dodatkowych 14 dni, uzasadniając decyzję „postulatami strony społecznej". Aktualnie więc podmioty uczestniczące w nich, w tym operatorzy, mają czas na przekazanie opinii i postulatów do 6 października.

Drugim postulatem, już merytorycznie odnoszącym się do treści przepisów było, aby w wypadku wskazania dostawcy wysokiego ryzyka sieci telekomunikacyjnego przez Kolegium ds. cyfryzacji, operator miał nie 5 a 7 lat na wyzbycie się wskazanych urządzeń i oprogramowania takiej firmy z sieci. Taki postulat na naszych łamach zgłosił Orange Polska.

Założenie, że operatorzy dostaną 7 lat przyjął najwyraźniej także Play Communications. W komunikacie giełdowym firma ta przedstawiła szacunki o ile więcej będzie musiała wydać n nadchodzących latach na infrastrukturę, jeśli jej sieci 5G nie będzie mógł budować dotychczasowy dostawca, czyli Huawei. Play oszacował te dodatkowe koszty na 0,9 mld zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.