Technologie

Shoper odkrywa karty w sprawie IPO

Spółka jest na etapie finalizacji postępowania prospektowego. Przedmiotem oferty będą istniejące akcje. Nowa emisja nie jest planowana.
Foto: Bloomberg

Przedmiotem oferty będzie około 27,1 proc. akcji, w tym około 2,5 proc. w ramach opcji stabilizacyjnej. Oferującymi walory są aktualni akcjonariusze spółki, tj. fundusz PE V4C Poland Plus Fund S.C.A. SICAV FIAR, Modhaus sp. z o.o., KFF Sarl, Krzysztof Krawczyk oraz Rafał Krawczyk. Spółka nie planuje podwyższenia kapitału zakładowego. Akcjonariusze sprzedający oraz spółka zobowiązali się do nie sprzedawania lub nie emitowania akcji przez okres 360 dni po ofercie. Menadżerami IPO są mBank, BM PKO BP oraz Wood & Company. Shoper jest właścicielem najpopularniejszej w Polsce platformy e-commerce do prowadzenia sklepu internetowego w modelu SaaS (ang. software as a service). Firma informuje, że z jej rozwiązań korzysta ponad 20 tys. klientów, w tym 15,8 tys. klientów bezpośrednich, którzy w 2020 r. wygenerowali 4 mld zł GMV (ang. gross merchandise value), co oznacza wzrost o 87 proc. rok do roku.

W I kwartale 2021 r. Shoper wypracował 15,8 mln zł przychodów, czyli o 71 proc. więcej r/r. Zysk z działalności operacyjnej wzrósł o 69 proc. do 5,5 mln zł, a zysk netto o 92 proc. do 4,5 mln zł.

W 2020 r. z usług Shopera korzystało ponad 20 tys. użytkowników (w tym ok. 15,8 tys. klientów Shop i ponad 4 tys. sklepów sprzedawanych przez partnerów na zasadzie private label), z których sklepy na platformie Shoper, po wyłączeniu sklepów partnerów, wygenerowały 4 mld zł obrotów.

Oprócz Shopera, obecnie w KNF są prospekty emisyjne takich spółek jak Onde, Cavatina Holding, Big Cheese Studio i Emitel. Jest też prospekt Canal+ Polska, ale to postępowanie ma status „zawieszone".

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.