Cyfrowy Polsat: CBA bada, jak negocjował Kadr

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdzi, jak wyglądały negocjacje Studia Filmowego Kadr w przedmiocie przyznania licencji na dystrybucję filmów oraz współpracę w zakresie wideo na żądanie (VOD) – poinformowała filmowa instytucja, kierowana przez reżysera Filipa Bajona.

Publikacja: 17.01.2019 05:00

Cyfrowy Polsat: CBA bada, jak negocjował Kadr

Foto: parkiet.com

Jak poinformowały w odpowiedzi na nasze pytania służby prasowe CBA, biuro prowadzi „czynności analityczno-informacyjne od 3 stycznia tego roku". Nie ujawniono, kto lub co zainspirowało CBA do podjęcia takich czynności.

Ani Kadr, ani CBA nie podają nazwy drugiej strony rozmów w sprawie licencji.

Najprawdopodobniej chodzi jednak o Grupę Cyfrowy Polsat, która w portfalu Ipla.tv od grudnia udostępnia produkcje Kadru w formule na żądanie. Użytkownicy Ipli mogą obejrzeć szereg produkcji, które wyszły z Kadru, w tym takie filmy jak „Halo Szpicbródka..." albo „O dwóch takich, co ukradli księżyc" z braćmi Jarosławem i Lechem Kaczyńskimi w rolach głównych.

– Z Kadrem współpracujemy od wielu lat, tak jak z wieloma innymi studiami filmowymi, i obecna umowa jest kontynuacją tej współpracy. Nic nam nie wiadomo o tej sprawie poza wzmianką na stronie Kadru – odpowiedział nam Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Telewizji Polsat i Zygmunta Solorza.

SF Kadr jest na liście kilku instytucji, które minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński chce połączyć w jedną. W ubiegłym roku studio podało, że pozytywnie przeszło kontrolę resortu.

Ipla udostępnia produkcje Kadru w modelu bezpłatnym (za odtworzenie reklamy) na obszarze Unii Europejskiej, jeśli użytkownik przebywa za granicą czasowo.

W ten sposób Ipla udostępnia obecnie 90 proc. swoich treści, a reklama stanowi około 80 proc. jej przychodów.

Oprócz tego użytkownik może również skorzystać z usług abonamentowych lub w modelu transakcyjnym (pay per view, PPV).

Cyfrowy Polsat stworzył Iplę w odpowiedzi na światowy trend upowszechniania się internetowego wideo. Grupa wierzy, że telewizja internetowa IPLA będzie stawała się coraz bardziej istotnym elementem jej strategii.

Technologie
Lichthund szykuje się do debiutu
Technologie
PlayWay nie zwalnia tempa
Technologie
Wieści z CI Games zaniepokoiły rynek. Mocna przecena
Technologie
Prowly przejęło Brand24
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Technologie
PlayWay pokazuje wyniki. Zarobił ponad 100 mln zł
Technologie
Złe wieści z CI Games. Akcje tanieją