Technologie i IT

Heronim Ruta całkowicie wychodzi z akcjonariatu Cyfrowego Polsatu?

Wieloletni partner w biznesie Zygmunta Solorza sprzedaje akcje Cyfrowego Polsatu warte we wtorek na warszawskiej giełdzie 690,4 mln zł z dyskontem. Za walor otrzyma 22,5 zł i kurs akcji spółki zaczął sesję od mocnego spadku do pobliskiego poziomu.
Foto: Fotorzepa/Robert Wójcik

Z wtorku na środę późnym wieczorem finansowe agencje Bloomberg i PAP Biznes otrzymały informację prasową spółki Sensor Overseas – wehikułu kontrolowanego przez Heronima Rutę, akcjonariusza Cyfrowego Polsatu i wieloletniego partnera biznesowego Zygmunta Solorza.

Ruta sprzedaje w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu (ang. accelerated book building, ABB) istniejące akcje zwykłe Cyfrowego Polsatu odpowiadające 4,4 proc. kapitału spółki i dające 3,44 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu.  Na sprzedaż wystawiono nieco ponad 28,18 mln walorów telekomunikacyjno-medialnej grupy, a oferta skierowana jest do pewnej ograniczonej grupy inwestorów.

Według agencji Bloomberg, warunki transakcji zostały już ustalone i sprzedający uzyska za akcję 22,5 zł.  Do tej ceny równał dziś rano kurs akcji satelitarnej platformy, spadając do o 7,3 proc. do 22,7 zł.  We wtorek na zamknięciu sesji, akcja Cyfrowego Polsatu kosztowała 24,5 zł, po wzroście kursu o 2,9 proc.. Do godziny 10.15 w środę właściciela zmieniło już na GPW 2,33 mln walorów grupy. To daje spółce pierwsze miejsce pod tym względem. Pod względem wartości obrotu zajmuje ona dziś na razie miejsce drugie.

Spadek kursu spółki, której akcje są przedmiotem ABB to częsty efekt i ma zwykle charakter przejściowy. Instytucje biorące udział w ABB wyprzedają część akcji jeśli kurs pozwala im uzyskać cenę wyższą niż ustalona ze sprzedającym inwestorem.

Jak podano, pozostałe akcje Cyfrowego Polsatu posiadane przez Sensor Overseas objęte zostaną 90-dniową blokadą (lock-up).

Pośrednikami w transakcji są Goldman Sachs i Dom Maklerski Trigon.

Heronim Ruta od ubiegłego roku wykonuje ruchy wskazujące, że może wycofywać się całkowicie z zaangażowania w Cyfrowy Polsat. Zrezygnował z końcem listopada ub.r. z zasiadania w radzie nadzorczej spółki (był w niej od 2001 r.), sprzedał część akcji na rynku, a potem – na początku tego roku - Zygmuntowi Solorzowi.

Szczegółowiej, w styczniu Evo Foundation zarejestrowana w Vaduz, kontrolująca firmę Evo Holding i Sensor, ostatecznie kontrolowane przez Rutę sprzedały firmie Reddev z Cypru, kontrolowanej przez Zygmunta Solorza nieco ponad 21 mln akcji.

Po tej transakcji Rucie zostało 5,87 mln akcji uprzywilejowanych (0,92 proc. kapitału, 1,43 proc. głosów na WZA) oraz sprzedawany obecnie pakiet. Niedawno „Dziennik Gazeta Prawna” informował, że Telewizja Polsat odkupiła od Ruty większościowy pakiet udziałów w spółce Ster, nadawcy Superstacji (drugim udziałowcem jest wehikuł Solorza – Karswell). 

Dlaczego biznesmen decyduje się na sprzedaż akcji i udziałów w telewizyjnych biznesach – Cyfrowy Polsat nie informuje. Nie można tego również wyczytać z informacji prasowej Sensoru z wczoraj. Osoby znające obu menedżerów twierdzą, że Heronim Ruta  (rocznik 1950) szykuje się teraz do zasłużonej emerytury i chce poświęcać czas rodzinie, w tym wnukom. Czy jest to cała prawda – trudno stwierdzić. Heronim Ruta to tajemnicza postać i niedostępna dla mediów.  Przez lata pozostawał mniejszościowym udziałowcem Polsatu, a potem Cyfrowego Polsatu i sieci komórkowej Plus.

Jego wizerunek widzowie Polsatu mogli zobaczyć raz, gdy stacja świętowała 20-lecie i nakręciła film na swój temat. W grupie Cyfrowy Polsat pracuje jego syn Szymon Ruta.

 

Oficjalny biogram Heronima Ruty zamieszczony w prospekcie emisyjnym z 2014 roku (Cyfrowy Polsat emitował akcje dla założycieli, aby kupić od nich sieć Plus) mówi, że ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej. W latach 1978–1979 był specjalistą nadzorującym budowę doświadczalnego wagonu do wykrywania ultradźwiękami pęknięć w szynach w Centralnym Ośrodku Badań Techniki Kolejnictwa. W latach 1980–1987 był kierownikiem Wytwórczo-Usługowej Spółdzielni Pracy. W roku 1987 założył spółkę Herom, której był prezesem do 1992 roku. W latach 1992–1994 był prezesem spółki Ster. W latach 2002–2005 był członkiem zarządu Polaris Finance B.V., a w latach 2002–2004 członkiem rady nadzorczej Uzddaroji Akcine Bendrove „Baltijos Televizja”. Wchodził w skład rad nadzorczych m.in. Plus Banku, PAI Media, Dolnośląskiego Centrum Aktywności Gospodarczej (dawniej Gurex), Cyfrowego Polsatu oraz Telewizji Polsat. Od listopada 2011 r. do lutego 2014 r. był przewodniczącym rady nadzorczej Polkomtelu, a potem wiceprzewodniczącym rady tego telekomu.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły