Technologie i IT

Comarch: słaby IV kwartał 2017 r. Akcje w dół

Krakowska spółka w czwartym kwartale wypracowała wyniki wyraźnie gorsze od oczekiwań rynkowych. Jaki będzie dla niej 2018 r.?
Foto: materiały prasowe

Notowania Comarchu świecą w piątek na czerwono. Około godz. 10 kurs spada o 7 proc. do 160 zł. To reakcja na publikację wyników za IV kwartał. Okazały się zdecydowanie gorsze od oczekiwań rynkowych. Przychody wyniosły 350 mln zł, zysk operacyjny 31,6 mln zł, a zysk netto (przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej) 35,9 mln zł. Oznacza to rok do roku spadek o odpowiednio: 6 proc., 54 proc. oraz 30 proc. Wyniki są również zdecydowanie gorsze od konsensusu analityków, który zakładał przychody rzędu prawie 368 mln zł, zysk operacyjny 58 mln zł oraz ponad 48 mln zł zysku netto.

„Słabsze raportowane wyniki są rezultatem między innymi zdarzeń jednorazowych, które skutkowały ujemnym saldem ppo/pko na poziomie 13,3 mln zł. Ponadto na biznes spółki źle wpłynęła mocna złotówka, jednak ten czynnik został zneutralizowany lepszym saldem finansowym. Miały też miejsce przesunięcia w realizacji niektórych kontraktów" – czytamy w porannym komentarzu DM BDM.

Notowania akcji na stronie:www.parkiet.com/spolka/comarch

Zarząd Comarchu podkreśla w raporcie, że mimo pewnej poprawy sytuacji w Q4 2017, w całym roku utrzymywała się stagnacja na rynku zamówień publicznych. Przychody ze sprzedaży do klientów z sektora publicznego były niższe o 9,5 mln zł, tj. o 13,1 proc. Z kolei przychody ze sprzedaży do klientów z sektora medycznego wzrosły o 2,8 mln zł, tj. o 21,5 proc. Bardzo dobrze rozwijała się sprzedaż do małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, dzięki dobrej sprzedaży systemów ERP oraz powiązanych z nimi usług i produktów.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły