Technologie i IT

LiveChat z rekordowym wynikiem

Liczba klientów płatnej wersji produktu wrocławskiej spółki wzrosła w styczniu o 263 netto. Był to najlepszy styczniowy wynik w jej historii.
Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompala

O prawie 1 proc. do 42,9 zł drożeją w piątek przed południem akcje wrocławskiej spółki. Rano podała, że na dzień 1 lutego 2018 r. liczba klientów korzystających z płatnej wersji jej produktu  wyniosła 23.370 klientów. Przed rokiem było ich 18316.

- To najlepszy start roku w naszej historii. Styczeń był rekordowy pod względem liczby nowych klientów. Równocześnie szykujemy się do przenosin do nowej siedziby, co pozwoli nam zwiększyć zespół. Cały czas koncentrujemy się na realizacji naszej strategii budowy platformy i narzędzi do komunikacji tekstowej – powiedział, cytowany w komunikacie prezes Mariusz Ciepły.  Podkreśla, że dane dotyczące liczby klientów obejmują wyłącznie produkt LiveChat.

Tymczasem spółka zaznacza, że prowadzi też prace nad wieloma projektami i narzędziami, przygotowywanymi z myślą o większej platformie komunikacyjnej. Rozwijana dokumentacja API, marketplace oraz budowana od dłuższego czasu społeczność klientów i firm skupionych wokół produktu mają w dłuższej perspektywie pozwolić na budowę szerszego wachlarza produktów i usług komunikacyjnych dla biznesu.

LiveChat Software jest producentem oprogramowania, które umożliwia właścicielom stron internetowych bezpośredni kontakt z odwiedzającymi ją klientami poprzez chat. Z jego produktu korzystają klienci z około 150 krajów.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły