Surowce

Wzrost cen złota i srebra

Miniony miesiąc prawdopodobnie przejdzie do historii na rynkach metali szlachetnych. To właśnie końcówka lipca przyniosła bowiem zwyżkę notowań kontraktów na złoto do poziomu 2000 USD za uncję.

Paweł Grubiak prezes Superfund TFI

Foto: materiały prasowe

Co prawda poziom ten nadal nie został definitywnie pokonany, lecz co najwyżej naruszony, ale samo dotarcie cen kruszcu do tej ważnej psychologicznej bariery stanowi pewien symbol. Przede wszystkim oznacza ono, że notowania złota wybiły się na najwyższe poziomy w historii.

Dynamiczne zwyżki cen złota trwają już od prawie dwóch lat. Ostatnie cztery miesiące przyniosły jednak przyspieszenie wzrostu cen tego kruszcu i wspomniane dotarcie do historycznie wysokich poziomów.

Wraz ze złotem dynamicznie rosły również notowania srebra. Kontrakty na ten kruszec również zanotowały cztery z rzędu wzrostowe miesiące, wybijając się z okolic 14 USD za uncję do poziomu około 25 USD za uncję.

Sytuacja na rynkach finansowych nieustannie sprzyja inwestorom kupującym na rynkach metali szlachetnych. Najbliższe lata mogą być niezwykle trudne dla światowej gospodarki, zwłaszcza jeśli druga fala pandemii koronawirusa przyniesie nowe ograniczenia związane z funkcjonowaniem miejsc publicznych, przedsiębiorstw, transportu itp.

Sytuacja na świecie może jeszcze przez długi czas wywoływać niepewność dotyczącą przyszłości. Inwestorzy będą więc poszukiwać urozmaicenia swoich aktywów o tzw. bezpieczne przystanie, do których należy złoto czy też srebro.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.