Krezus: Jest finansowanie, potrzebni kontrahenci

Zgodnie z zapowiedziami nowy zarząd Krezusa podejmuje działania mające wskrzesić działalność operacyjną, handel złomem. W operację angażuje się giełdowy CFI Holding, według ostatnich doniesień właściciel 8,73 proc. papierów.

Publikacja: 22.12.2018 05:04

Krezus: Jest finansowanie, potrzebni kontrahenci

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Partnerzy zawiązali spółkę Krezus Non-Ferrous Metal Trade, za której pośrednictwem ma się odbywać handel. Krezus ma w niej 49 proc. udziałów, ale wszelkie uchwały mają być podejmowane jednomyślnie.

CFI Holding zgodził się zapewnić Krezusowi NFMT kapitał obrotowy w postaci pożyczki do 12 mln zł, oprocentowanej na 6 proc. rocznie. Umowę zawarto na trzy lata.

Na początku grudnia przedstawiciele głównego akcjonariusza Krezusa i prezes Mateusz Gromek przekonywali, że plan jest prosty: część dotychczasowych kontrahentów, małych podmiotów dostarczających złom, może być zainteresowana dalszą współpracą z Krezusem jako pośrednikiem w dotarciu do dużych odbiorców finalnych, jak KGHM Metraco czy Impexmetal.

Grupa KGHM informowała jednak „Parkiet", że dziesięcioletnia umowa ramowa na dostawy już nie obowiązuje.

– Zarząd podejmuje wiele działań mających na celu ustabilizowanie sytuacji spółki i jak najszybsze wznowienie działalności operacyjnej. Z jednej strony analizuje niedawno przejętą i zabezpieczoną dokumentację, z drugiej prowadzi rozmowy z dotychczasowymi partnerami biznesowymi spółki. Jeśli chodzi o potencjalnych kontrahentów – dostawców dla Krezus NFMT, jest jeszcze za wcześnie na podawanie konkretnej liczby. Wszystko wskazuje na to, że tonaż deklarowanych przez nich dostaw odpowiada tym, które były dotychczas realizowane przez Krezusa – przekonuje prezes Gromek. – Jeśli chodzi o wznowienie współpracy z KGHM Metraco, Impexmetalem i innymi dużymi potencjalnymi odbiorcami, w pierwszej kolejności chcemy zapewnić spółce finansowanie środków obrotowych i ustalić saldo rozliczeń. Dopiero wtedy będziemy mogli prowadzić rzetelne rozmowy z naszymi partnerami biznesowymi – dodaje.

W październiku z Krezusa z dnia na dzień odszedł prezes Jacek Ptaszek, który wcześniej sprzedał pokaźny pakiet akcji bez informowania rynku w terminie. Później okazało się, że firma nie wywiązywała się z kontraktów z dostawcami ani odbiorcami – KGHM i Impexmetal wypowiedziały umowy.

Nowe władze zleciły audyt spraw spółki, mający wyczyścić sytuację. Dlatego działalność operacyjna, jeśli uda się pozyskać partnerów, ma być prowadzona przez podmiot zależny.

GG Parkiet

Spółka wyceniona jest na około 30 mln zł. ar

Surowce i paliwa
Analitycy widzą potencjał w akcjach Stalprofilu
Surowce i paliwa
Orlen pod lupą. Prokuratura prowadzi ponad 20 spraw
Surowce i paliwa
Unimot wchodzi do portów
Surowce i paliwa
Unimot chce skokowo rosnąć na rynku paliw żeglugowych
Surowce i paliwa
Mo-Bruk inwestuje
Surowce i paliwa
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje