Surowce i paliwa

Orlen wjedzie do Rumunii?

Zdaniem rumuńskich mediów PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem udziałów w rumuńskim koncernie Rompetrol. Obecnie ma trwać procedura due dillegence.
Foto: Adobestock

Rozmowy mają być prowadzone z kazachskim koncernem KazMunayGas (KMG). Rompetrol jest największym koncernem naftowym w Rumunii. Spółka zarządza m.in. dwoma rafineriami, zajmuje się także poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej.  Spółka posiada także sieć ponad 800 stacji benzynowych. Rozwój sieci stacji benzynowych miał być właśnie jednym z kierunków rozwoju płockiego koncernu. KMG posiada obecnie ponad 48 proc. udziałów w koncernie. Pozostałe 44,6 proc. kontroluje rumuński rząd. rząd Rumunii. Pozostałe udziały posiadają akcjonariusze mniejszościowi.

KMG nie zdradziło czy trwają rozmowy z polskim koncernem, ale dodało w przesłanym stanowisku, że poszukuje partnera, który ma doświadczenie w realizacji projektów związanych z transformacją energetyczną.

Z kolei PKN Orlen na pytanie redakcji „Rzeczpospolitej",  powiedział, że  spółka celuje w  zwiększanie potencjału wszystkich segmentów działalności. Nie zdradził czy rozmowy z KMG trwają. Spółka dodała, że w swojej strategii przewiduje wzrost skali inwestycji, a także dalszy dynamiczny rozwój poprzez akwizycje, które będą uzupełniać działania biznesowe i przyczynią się do wzrostu zysków w długiej perspektywie. – Naturalnie, PKN Orlen cały czas przygląda się rynkom, nie tylko tym, na których jest obecny i jeśli pojawiają się okazje inwestycyjne, są one wnikliwie analizowane. Natomiast o ewentualnych decyzjach inwestycyjnych informujemy w momencie ich podjęcia – czytamy w stanowisku przesłanym redakcji. O ten temat w ubiegłym tygodniu był pytany prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który przekazał, że jego koncern patrzy na wiele kierunków w sprawie potencjalnych przejęć, nie tylko na Rumunię. O procesie due dillegence przekazała Polityka Insight.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.