Surowce i paliwa

PKN Orlen: Wybrano projektanta

Brytyjczycy pomogą przy inwestycji w farmę na Bałtyku.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Foto: mpr, Miłosz Poloch

PKN Orlen wykonał kolejny krok w kierunku realizacji jednej ze sztandarowych inwestycji, czyli budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Na wykonawcę wstępnego projektu technicznego i budowlanego wybrał właśnie brytyjską firmę Offshore Design Engineering. To podmiot posiadający ponad 20-letnie doświadczenie w branży offshore. Realizował m.in. projekty dotyczące farm wiatrowych o mocy niespełna 8 GW (gigawat) na wodach Wielkiej Brytanii czy 3,2 GW na obszarze mórz Europy Północnej. Istotny wpływ na jego wybór miało to, że zgodnie z założeniami postępowania przetargowego uwzględnił w ofercie współpracę z polskimi kooperantami. Realizowany w ten sposób transfer know-how ma być istotnym elementem budowy potencjału polskiej branży offshore.

– Morska farma wiatrowa na Bałtyku to kluczowy projekt inwestycyjny, który znacząco wzmocni nas jako lidera transformacji energetycznej nie tylko w Polsce, ale też w Europie Środkowej. W perspektywie kilku lat, dzięki inwestycjom w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania, chcemy być jednym z najważniejszych producentów zielonej energii, na którą zapotrzebowanie stale rośnie – mówi Daniel Obajtek prezes PKN Orlen. W ramach dotychczasowych prac związanych z budową farmy wiatrowej na Bałtyku płocka firma otrzymała warunki przyłączenia do sieci, zakończyła wstępne badania geotechniczne dna morskiego, a także kontynuuje pomiary wietrzności. Z kolei w lipcu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku dostarczyła dokumentację z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej dla obszaru, na którym mają powstać farmy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.