REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Wodór będzie zyskiwał na znaczeniu

Globalny rynek wodoru za dwa lata wart będzie 600 mld zł, czyli o 35 proc. więcej niż w 2015 r. – podaje PIE.
Foto: Adobestock

Kurczący się dostęp do zasobów paliw kopalnych oraz potrzeba ograniczenia emisji CO2 stymulują poszukiwania nowych nośników i źródeł energii. Dlatego rynek wodoru będzie rósł dynamicznie, a zaniedbywane dotąd rozpoznawanie potencjału tego surowca w polskiej gospodarce powinno przyspieszyć – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. „Kierunki rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce".

Duży rynek

Eksperci szacują, że do 2022 r. wartość rynku wodoru może wynieść 600 mld zł, co oznaczałoby 35-proc. wzrost w stosunku do 2015 r. Na badania tego paliwa płyną miliardy złotych. Od 2002 r. globalne wydatki na ten cel przekroczyły już 37 mld zł. Najwięcej, bo 41 proc. tej kwoty, wydały kraje Ameryki Północnej i Południowej (głównie Stany Zjednoczone i Kanada). Tuż za nimi znajdują się kraje Europy, które przeznaczyły 30 proc. tych nakładów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA