Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
We wtorek ruszyła kolejna tura polsko-czeskich rozmów w sprawie przyszłości kopalni węgla brunatnego Turów. Do rozmów po stronie polskiej zasiedli m.in. przedstawiciele resortu klimatu i środowiska – minister Michał Kurtyka i wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński, a także wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Do czasu zamknięcia tego wydania gazety rozmowy nie zostały zakończone.
Negocjacje rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu w Pradze, ale pomimo dwóch dni intensywnych rozmów stronom nie udało się dojść do porozumienia. Resort klimatu przekonuje jednak, że udało się dokonać postępu i przedstawiono kompletne propozycje rozwiązań, których dogłębna analiza wymaga czasu. – Mamy już za sobą dwa dni bardzo intensywnych, trudnych negocjacji, podczas których dyskutowaliśmy zapisy umowy, która pozwalałaby wycofać czeską skargę z TSUE. Zgodnie z uzgodnieniami dziś do nich wracamy – mówił we wtorek Kurtyka.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.
Lada dzień projekt odpowiedniej ustawy powinien być publicznie dostępny, a we wrześniu może już trafić do Sejmu. Podatek od miedzi ma być obniżany stopniowo. Począwszy od 2029 r. może być nawet o połowę niższy niż obecnie.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.