Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zwraca uwagę na niedawno zakończony sukcesem program dokapitalizowania spółki i jej całkowitego oddłużenia. Co równie ważne, niskie koszty wydobycia oraz planowane na ten rok inwestycje powinny zaowocować poprawą kondycji finansowej grupy.
Z ostatnich danych Serinus Energy wynika, że na koniec września realizował on średnie dzienne wydobycie sięgające ponad 2,4 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy) przy kosztach wynoszących zaledwie 8,96 USD za boe. Spółka w tym miesiącu ma rozpocząć w Rumunii wykonywanie odwiertu Moftinu-1008. Liczy, że będzie mogła z niego pozyskiwać tyle samo gazu, ile średnio osiąga na odwiertach podłączonych już do produkcji. W II kwartale planowane jest z kolei wykonanie pierwszego odwiertu (Sancrai-1) na złożu Sancrai znajdującego się kilka kilometrów od złoża Moftinu. W dalszej kolejności mogą też ruszyć prace poszukiwacze na kolejnym pobliskim złożu, Madaras. Ponadto Serinus Energy duże nadzieje wiąże ze złożami ropy w Tunezji. W tym przypadku realizowane prace dotyczą jednak rekonstrukcji już wykonanych odwiertów i wymiany funkcjonujących tam urządzeń. Spółka przekonuje, że realizowane prace pomogą istotnie zwiększyć wydobycie, przy stosunkowo niskich nakładach inwestycyjnych. TRF
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Chodzi o prace rozpoznania geologiczno-hydrologicznego dla projektów: GG-2 „Odra”, Retków i Gaworzyce. Ten etap powinien być zrealizowany do końca 2027 r. Cała inwestycja może potrwać kilkanaście lat i będzie kosztować minimum 9 mld zł.
Dziś wygasa ostatni kontrakt na import ropy z Rosji do czeskich rafinerii koncernu. Dostaw faktycznie zaprzestano już w marcu. Od jutra Orlen i cały nasz region nie będzie związany żadnymi umowami dotyczącymi rosyjskiego surowca.
Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju jednostki pływające służące do budowy i serwisowania morskich farm wiatrowych. Zwiększy się również flota statków do transportu gazu ziemnego i paliw płynnych.
W Polsce ponad połowę tego gazu cieplarnianego wytwarza energetyka. Jednocześnie jest to sektor, który ma największe możliwości redukcji emisji metanu. Dużą rolę do odegrania mają tu również spółki giełdowe, choć nie wszystkie chcą o tym mówić.
Shell oświadczył w czwartek, że nie ma zamiaru składać oferty na będącego w opałach brytyjskiego konkurenta BP po tym, jak „Wall Street Journal” doniósł o rozmowach o przejęciu między dwoma gigantami naftowymi.
Orlen ma wdrożone mechanizmy pozwalające na elastyczne reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe. Również Unimot dostosowuje politykę handlową do zmieniających się trendów. Jedynie MOL nic nie komunikuje w tej sprawie.