Ranking audytorów

UHY ECA: dynamiczna ekspansja

Grupa swoją działalność rozpoczęła w 2006 r. z inicjatywy Romana Seredyńskiego - jako Europejskie Centrum Audytu.
Audyt Foto: Fotolia

Założyciel spółki, Roman Seredyński, a także Piotr Woźniak, Michał Kołosowski oraz Katarzyna Szaruga którzy wkrótce do niego dołączyli, od początku stawiali sobie ambitne cele. W efekcie z niewielkiej, kilkuosobowej firmy ECA, w ciągu kilku lat powstał podmiot pokrywający siecią oddziałów praktycznie całą mapę Polski. Stawiający na nowe linie biznesowe takie jak: doradztwo prawno-podatkowe, outsourcing usług księgowych, szkolenia oraz doradztwo strategiczne.

Początki biznesu

- Pierwszym naszym strategicznym celem było postawienie na znajomość przepisów Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR/MSSF), a przez to badanie spółek notowanych na GPW w Warszawie. Pomysł wydawał się o tyle prosty i oczywisty, że po pierwsze stawiał nas w tej części rynku audytu, gdzie usługa ta była już wtedy rozumiana jaka wartość dodana, a nie przykry obowiązek ustawowy – wspomina Roman Seredyński. Dodaje, że audyt to ciągła walka z sezonowością, natomiast obsługa spółek notowanych wymaga pracy przez cały rok. - Ten cel konsekwentnie realizujemy do dzisiaj, co potwierdzają rankingi. Pamiętam, że pierwszym klientem, który zaufał mi i wybrał naszą firmę do badania swojego sprawozdania finansowego była spółka notowana: ZTS ERG Ząbkowice z siedzibą w Dąbrowie Górniczej - wskazuje Seredyński.

Jednym z ważniejszych momentów w historii UHY ECA był rok 2015, wówczas grupa stała się pełnoprawnym członkiem UHY International - międzynarodowej sieci niezależnych firm audytorskich i doradczych, działającej aktualnie w ponad trzystu głównym centrach biznesowych na świecie, w ponad stu krajach i zrzeszającej ponad 8500 ekspertów. Dołączenie do globalnej sieci pozwoliło polskiej firmie konkurować z największymi graczami na rynku nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej.

Grupa teraz i w przyszłości

Aktualnie UHY ECA to sześć biur w kluczowych regionach Polski i ponad 150 ekspertów. W ciągu kilku najbliższych lat grupa planuje koncentrować się na tym, co niesie ze sobą pojęcie „Przemysłu 4.0” w kontekście branży finansowej i tego, jak będzie wyglądał biznes jej klientów oraz świata finansów w horyzoncie roku 2030.

- Ta data nie jest przypadkowa, ponieważ do tego czasu cały świat jest skoncentrowany na strategii dotyczącej siedemnastu celów zrównoważonego rozwoju (SDG 17). Ten temat pochłania obecnie sporo naszej uwagi - podkreślają przedstawiciele firmy. Deklarują, że w przyszłość patrzą z optymizmem i są przekonani, że czasy pandemii dają świetną sposobność do pracy na kolejne lata, otwierając szereg nowych możliwości, jak chociażby zmiana sposobu funkcjonowania biur, pracowników czy tworzenia nowych platform do współpracy z klientami.

Roman Seredyński jest doktorem nauk ekonomicznych, tytuł naukowy zdobywał w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Karierę zawodową rozpoczął w międzynarodowej firmie audytorskiej. Obecnie pełni funkcję partnera zarządzającego grupą. Kluczowymi osobami w UHY ECA są też Piotr Woźniak (partner zarządzający grupą), Katarzyna Szaruga (partner, biegły rewident), Michał Kołosowski (partner, biegły rewident), Dominik Biel (partner, biegły rewident) oraz Paweł Mróz (partner, biegły rewident).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.