Przemysł

Arctic Paper: Inwestycja w rozbudowę elektrowni wodnej

Zarząd papierniczej grupy zdecydował o inwestycji 70 mln koron szwedzkich (około 29 mln zł) w rozbudowę elektrowni wodnej w szwedzkiej papierni Munkedal.
Foto: Adobestock

W ocenie zarządu inwestycja podwoi ilość energii produkowanej przez przyjazną dla środowiska elektrownię wodną w Arctic Paper Munkedals, co zwiększy samowystarczalność energetyczną papierni. Zakończenie projektu planowane jest na IV kwartał 2019 roku.

- Wierzymy, że papier jest materiałem przyszłości, zarówno jako nośnik w komunikacji, ale także jako materiał naturalny, oparty na odnawialnych zasobach. Rozbudowa elektrowni wodnej zapewni nam energię odnawialną w rozsądnych kosztach, co wzmocni naszą konkurencyjność – skomentował Per Skoglund, prezes Arctic Paper.

Spółka podała, że uzyskała wszystkie niezbędne zezwolenia. Podczas budowy planuje finansować inwestycje ze środków własnych, a po zakończeniu inwestycji poniesione koszty zostaną zrefinansowane kredytem bankowym. Arctic Paper podpisał już list intencyjny ze Swedbankiem dotyczącym refinansowania.

Moce produkcyjne papierni Arctic Paper Munkedals wynoszą 160 tys. ton rocznie. Zakład wytwarza głównie wysokogatunkowe bezdrzewne papiery niepowlekane przeznaczone do produkcji książek oraz do celów projektowych i reklamowych.

W trakcie wtorkowej sesji za papiery Arctica płacono na warszawskiej giełdzie około 3,75 zł, co oznacza spadek o ponad 2 proc. względem ceny odniesienia z poprzedniej sesji.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły