Pracownicze Plany Kapitałowe już wkrótce

Publikacja: 26.12.2018 09:47

Pracownicze Plany Kapitałowe już wkrótce

Foto: Adobestock

Co musi zrobić spółka, aby wdrożyć PPK

Najważniejsza decyzja, jaka czeka osoby podejmujące decyzje strategiczne, to wybór podmiotu zarządzającego Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK). To one będą przez następne lata operować środkami pracowników. Kolejny krok to podjęcie decyzji o wysokości składek wpłacanych przez pracodawcę. Może to być wyłącznie podstawowa składka przewidziana przez ustawę o PPK lub jeszcze dodatkowa, dobrowolna składki sfinansowana z firmowego budżetu.

Na wdrożenie PPK pozostało niewiele czasu. Przedsiębiorstwa liczące powyżej 250 osób ten obowiązek obejmie już w połowie 2019 roku. Jeżeli tego nie zrobią, zostaną przypisane do wyznaczonej instytucji finansowej, tzn. do towarzystwa funduszy inwestycyjnych, w którym ponad 50% udziałów posiada Polski Fundusz Rozwoju.

Obowiązek stworzenia PPK obejmie firmy według harmonogramu:

- 1 lipca 2019 – przedsiębiorstwa zatrudniające 250 i więcej osób

- 1 stycznia 2020 – przedsiębiorstwa liczące 50 i więcej osób

- 1 lipca 2020 – firmy zatrudniające co najmniej 20 osób

- 1 stycznia 2021 – pozostałe firmy i jednostki sektora finansów publicznych

Wybór podmiotu, który poprowadzi firmowe PPK, będzie o tyle wymagający, że oferty w związku z ograniczeniami podanymi w ustawie nie będą znacząco różnić się między sobą. W przypadku tak długofalowych wyborów znaczenie będzie mieć stabilna pozycja podmiotu na rynku i doświadczenie w prowadzeniu rozwiązań inwestycyjnych opartych na cyklu życia. Takim doświadczeniem poszczycić może się bardzo niewiele firm na polskim rynku.

Zmiany związane z ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych będą wymagać dodatkowych działań w firmie obejmujących dział kadrowy, finansowy i komunikację wewnętrzną. Skoordynowanie wprowadzenia PPK wraz z całym szeregiem działań towarzyszących będzie wyzwaniem, z którym przy odpowiednio wczesnym zaplanowaniu i sprawnej organizacji będzie można poradzić sobie bez przeszkód. Formalności związane z wdrożeniem PPK nie powinny wymagać od firm tworzenia dodatkowych działów i zatrudniania nowych osób. Tym bardziej że podmioty oferujące swoje usługi w zakresie prowadzenia firmowych PPK często świadczą pomoc w ich wprowadzeniu. Formalności związane z rejestracją Pracowniczego Planu Kapitałowego w odpowiednich organach leżą po stronie podmiotu (np. TFI), a nie po stronie firmy.

Jakie są z tego korzyści dla pracowników i firmy?

Dodatkowe środki finansowe, jakie uczestnicy PPK uzyskają wraz z osiągnięciem 60. roku życia, to niewątpliwy benefit. Dzięki niemu firma może przekuć obowiązek w atut na tle konkurencji.

O konkurencyjności zarówno dla nowych, jak i już zatrudnionych osób decydować będzie wysokość dodatkowej składki oferowanej przez pracodawcę. Firma oferująca dodatkowe 2,5 proc. wynagrodzenia odprowadzane w ramach PPK będzie bardziej atrakcyjna. Takie rozwiązanie będzie oznaczać wyższe wypłaty z PPK, da też jasny sygnał zainteresowania firmy pracownikiem i troski o niego. Nadchodzące zmiany należy zapowiedzieć pracownikom z odpowiednim wyprzedzeniem. Sprawnej komunikacji wymagać będzie zarówno samo wyjaśnienie istoty Pracowniczych Planów Kapitałowych osobom zatrudnionym, jak i proces wyboru instytucji mającej prowadzić ich PPK.

Komunikacja w firmie powinna przy tym zostać zaplanowana tak, aby dotarła do jak najliczniejszej grupy zatrudnionych. Prawidłowo zaplanowana strategia komunikacyjna oznaczać będzie mniej wątpliwości, niedomówień i negatywnych nastrojów związanych z wdrożeniem w firmie PPK. Aby tak się stało, należy planowane działania rozłożyć w czasie i wykorzystać dostosowane do nich kanały komunikacji. Zaplanowanie wielotorowego działania oznacza nie tylko korzystanie z mailingu, plakatów czy wewnętrznych platform społecznościowych. To także organizacja spotkań z pracownikami czy, jak radzą eksperci, dobra współpraca i otwartość podczas konsultacji z organizacjami związkowymi odnośnie do wyboru odpowiedniego podmiotu mającego prowadzić PPK.

Jakie mogą być z tego korzyści dla rynku?

Rola Pracowniczych Planów Kapitałowych dla polskiego rynku kapitałowym jest znacząca. Z pewnością da silny bodziec dla dalszego rozwoju Giełdy Papierów Wartościowych w postaci długoterminowego, stałego napływu kapitału, w zależności od wskaźnika partycypacji w systemie, rzędu od kilku do kilkunastu miliardów złotych rocznie. Ponadto napływy do PPK powinny poprawić również płynność polskiego rynku kapitałowego i wzmocnić wiele jego obszarów. Dzięki czemu może nastąpić wzrost majątku i stopy oszczędności Polaków.

Pracownicze plany kapitałowe
Trudne pięć lat, ale PPK powoli rosną
Pracownicze plany kapitałowe
PPK są dla giełdy skromnym wsparciem
Pracownicze plany kapitałowe
Wartość aktywów PPK szybko rośnie. Czy to zachęci nowych uczestników?
Pracownicze plany kapitałowe
W PPK przydałyby się zmiany
Pracownicze plany kapitałowe
Niewiele wypłat na hipotekę i leczenie
Pracownicze plany kapitałowe
Dobre wieści z rynku PPK. Aktywa w górę. Teraz to już 10 mld zł