Portfel fundamentalny

Dwa portfele oparły się spadkowi na giełdzie. Typy na kwiecień

Zarabianie na rynku akcji w okresie dekoniunktury rynkowej jest nie lada wyzwaniem. Kluczem do sukcesu okazują się defensywne branże. Co eksperci polecają na kwiecień.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Foto: GG Parkiet

Globalne zawirowania na rynkach akcji związane z rozszerzającą się pandemią koronawirusa w marcu uderzyły z impetem w posiadaczy akcji. Mimo trudnego otoczenia rynkowego eksperci od fundamentów pokazali, że dzięki odpowiedniej dywersyfikacji i selekcji spółek można oprzeć się negatywnemu trendowi. Kluczem do sukcesu okazały się defensywne strategie.

 

Typy na kwiecień

Foto: GG Parkiet

Mimo pewnych trudności eksperci nie ustają w poszukiwaniach okazji przede wszystkim z szerokiego rynku akcji, wychodząc z założenia, że odpowiednia selekcja może przynieść pozytywne rezultaty. W odpowiedzi na pogorszenie rynkowej koniunktury eksperci nadal stawiają na spółki bardziej defensywne, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od koniunktury gospodarczej lub będące beneficjentami szybko zmieniającego się otoczenia (wzrost znaczenia e-commerce i rozrywki domowej). Tym można tłumaczyć wzmożone zainteresowanie producentami i wydawcami gier, których sytuacja płynnościowa jest bardzo komfortowa (mają zapas gotówki i nie posiadają zadłużenia odsetkowego). Jakby tego było mało, perspektywy ich biznesu wyglądają bardzo obiecująco, biorąc pod uwagę obecne, bardzo ograniczone możliwości spędzania wolnego czasu poza domem. Najbardziej pożądaną spółką w tym gronie jest Ten Square Games, na którą w kwietniu postawiło aż pięciu brokerów (w dwóch portfelach występuje jako nowa spółka). Na celowniku znalazło się też kilku innych przedstawicieli tej samej branży, jak 11 bit studios, PlayWay czy Ultimate Games.

Pozytywnie są też postrzegani producenci rozwiązań informatycznych. Największe nadzieje eksperci wiążą z LiveChatem, producentem oprogramowania komunikacyjnego (obecność w czterech portfelach). Przymusowe ograniczenia w kontaktach międzyludzkich i konieczność pracy zdalnej oznaczają wzrost popytu ma produkty spółki. Wynikom sprzyja umocnienie dolara względem złotego. Dodatkowym atutem jest globalny model biznesowy i wysoka dywidenda.

Swoich zwolenników mają również telekomy, które mogą się pochwalić stabilnością osiąganych przychodów, co wynika z abonamentowego modelu sprzedaży ich usług. Stąd w portfelach obecność takich spółek jak Cyfrowy Polsat czy Play.

Wśród propozycji na ten miesiąc nie mogło zabraknąć spółek z branży biomedycznej. Największe nadzieje wiązane są z Celon Pharmą. Eksperci oczekują zdecydowanej poprawy wyników z produkcji leków oraz postępów w badaniach nad nowymi medykamentami.

Zyski dla wybranych

W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych nie miały łatwego zadania. Wyraźne pogorszenie nastrojów na warszawskim parkiecie sprawiło, że wyniki większości portfeli, których skład tworzyły wytypowane przed miesiącem spółki, znalazły się pod kreską. Uśredniony marcowy wynik wypadł 12,2 proc. pod kreską. Stopa zwrotu uzyskana przez brokerów była nieco lepsza od wyniku szerokiego rynku (WIG w ubiegłym miesiącu stracił 15,5 proc.), ale zostali daleko w tyle za ekspertami od analizy technicznej, których portfel stworzony dla „Parkietu" był w marcu 0,4 proc. na plusie (pisaliśmy o tym w czwartek).

Odporne na zawirowania na rynku okazały się tylko portfele analityków Millennium DM i Haitong Banku. Wypracowały dodatnią stopę zwrotu w minionym miesiącu, zwiększając stan posiadani odpowiednio o 5,4 proc. i 3 proc. Pozostali uczestnicy mieli mniej szczęścia, kończąc marcową rywalizację pod kreską. Po trzech miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem z inwestycji mogą się pochwalić tylko analitycy Millennium DM. Od początku roku ich stopa zwrotu to prawie 7 proc. Wyprzedzają ekspertów Haitong Banku, którzy są minimalnie pod kreską (strata wynosi 0,6 proc.). Na trzeciej pozycji znaleźli się analitycy z BM BNP Paribas – tworzony przez nich portfel stopniał jednak o 8 proc.

Średnia stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych po I kwartale 2020 r. była wprawdzie 15,6 proc. na minusie, ale równocześnie był to wynik o 12,4 pkt proc. lepszy niż stopa zwrotu z WIG (indeks zniżkował w I kwartale o 28 proc.).

 

.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Alior Bank | Unikamy banków w otoczeniu potencjalnej recesji i niskich stóp.

¶ PA Nova/PHN | Unikamy deweloperów jako eksponowanych na pandemię.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ 11 bit studios | Oczekujemy dobrych wyników finansowych i szczegółów programu motywacyjnego.

¶ Ciech | Dobre wyniki i cash flow po IV kwartale 2019 r., relatywnie bezpieczne wyniki 2020 r. w otoczeniu Covid-19.

¶ PCC Rokita | Dostrzegamy zmianę w otoczeniu biznesowym spółki (podwyżki cen sody kaustycznej po wielu spadkowych kwartałach).

¶ PlayWay | Oczekujemy dobrych wyników finansowych i nowych premier.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Dino Polska, iFirma, Makarony Polskie | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Mercator Medical | Produkty spółki są jednym z najbardziej pożądanych towarów podczas trwającej pandemii.

¶ PKN Orlen | Niskie ceny ropy przekładają się na rekordowe marże przerobowe, a to przyniesie dużo gotówki dla firmy.

¶ Ultimate Games | Rosnące portfolio gier z potencjałem plus wysoka pozycja na „wishlist" zapowiadają wysoką sprzedaż.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Dom Development | Zmiana otoczenia gospodarczego ryzykiem dla branży.

¶ Elemental Holding | Spółka rozważa wstrzymanie działalności.

¶ VRG | Spółka nie widzi szans na odrobienie ubytku w przychodach do końca roku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ LiveChat | Światowy lockdown i przymusowy homeworking generują popyt na produkty spółki.

¶ Neuca | Spółka dobrze przygotowana na rozwój kryzysu Covid-19 i wzmożony popyt na farmaceutyki.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ 11 bit studios, AmRest, CD Projekt, Dom Development, KGHM, LPP, PKP Cargo, Quercus TFI, Sygnity | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Budimex | Spółka późnocykliczna – beneficjent spowolnienia gospodarczego na poziomie marż.

¶ Celon Pharma, Selvita| | Biofarmaceutyczne spółki powinny być pozytywnie postrzegane przez rynek.

¶ Cyfrowy Polsat | Media i telekomy skorzystają na wzroście popularności pracy zdalnej.

¶ Global Cosmed | Duży popyt na środki czystości dobrze wróży wynikom spółki.

¶ Krynica Vitamin | Rosnący popyt na płyn do dezynfekcji wsparciem dla sprzedaży spółki.

¶ LiveChat | Beneficjent pracy zdalnej i słabego złotego.

¶ PlayWay, Ten Square Games | Brak możliwości spędzania czasu wolnego poza domem i zamknięcie szkół korzystnie wpływają na rynek gier.

¶ Śnieżka | Sezon na remonty mieszkań oznacza większy popyt na produkty do wykańczania wnętrz.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ CD Projekt, Comarch | Zmiana struktury portfela.

¶ Dino Polska | Pandemia, kwarantanna i ograniczanie spotkań mogą zmniejszyć wydatki na Wielkanoc.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Cyfrowy Polsat | Defensywny typ do portfela, spółka płacąca dywidendę.

¶ Energa | Obecny kurs jest niższy niż w wezwaniu PKN Orlen.

¶ GPW | Wysoka zmienność zwiększyła obroty na giełdzie, co może wspierać wyniki oraz dywidendę w 2020 r.

¶ LiveChat | Ekspozycja na e-handel, który jest beneficjentem pandemii koronawirusa, wysoka oczekiwana dywidenda.

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Asbis, BOŚ, CDRL, Maxcom | Obawy przed wpływem sytuacji związanej z koronawirusem na działalność i przyszłe wyniki spółek.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ 11 bit studios, Eurocash | Spółki z relatywnie bezpiecznych branż w obecnych, niepewnych warunkach.

¶ Krynica Vitamin | Dobre wyniki finansowe spółki za 2019 r., możliwe wzmożone zainteresowanie inwestorów walorami emitenta w związku z informacją o rozpoczęciu produkcji płynu do dezynfekcji.

¶ LiveChat | Spółka z branży, która w krótkim terminie nie powinna mocno odczuwać negatywnych skutków epidemii koronawirusa. Dodatkowo wynikom sprzyja umocnienie dolara w stosunku do złotego.

BNP Paribas BM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Atal, Benefit Systems, Comarch | Rotacja w kierunku atrakcyjniejszych na chwilę obecną walorów.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Celon Pharma | Oczekujemy zdecydowanej poprawy wyników z produkcji leków (powrót sprzedaży eksportowej Salmeksu oraz krajowej sprzedaży Valzeku), na pozytywną ocenę spółki wpływa także oczekiwanie na postępy w badaniach nad nowymi lekami, w szczególności Esketaminą.

¶ Eurocash | Spółka z sektora FMCG z ekspozycją na małe sklepy i supermarkety powinna w krótkim terminie zyskiwać na zwiększonym popycie na dobra podstawowe, ponadto pozytywnie na wyniki powinna działać zakończona integracja przejętych spółek w części detalicznej.

¶ GPW | W obecnym otoczeniu defensywny walor, zwiększone obroty powinny przekładać się na poprawę wyników spółki.

¶ Torpol | Spółka jest zabezpieczona zarówno po stronie backlogu, jak i stronie kosztowej – obecnie posiadanie długoterminowych kontraktów ze stroną rządową jest atutem na rynku budowlanym.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.