Portfel dywidendowy

31 dywidendowych wybrańców do portfela na drugi kwartał

W ostatnich tygodniach główny indeks warszawskiej giełdy poszedł w górę, ale portfel zbudowany ze wskazań analityków poradził sobie jeszcze lepiej. Na które spółki warto postawić w najbliższych miesiącach?
Fotorzepa

Wszystkie biura maklerskie biorące udział w naszym portfelu poradziły sobie w I kwartale lepiej niż rynek. Średnia stopa zwrotu przekroczyła 8 proc., a najwyższe zwyżki odnotowały spółki wskazane przez Haitong Bank (rozmowa z dyrektorem działu analiz Konradem Księżopolskim obok) oraz Noble Securities. Było to odpowiednio: 13,6 proc. i 12,6 proc. Oprócz nich spółki typowały: DM BDM, DM PKO BP i Millennium DM. Od II kwartału do tego grona dołączyło BM Banku BNP Paribas.

Nie brak ciekawych okazji

Stopa dywidendy dla WIG jest najwyższa od dziesięciu lat, a dodatkowo grono spółek ze stopą nawet kilkunastoprocentową jest znaczące.

– To, w połączeniu z historycznie niskim P/BV, zdaje się wiarygodnie sugerować atrakcyjną relację zysku do ryzyka lub w optymistycznym ujęciu dekadową szansę – komentuje Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu doradztwa inwestycyjnego Noble Securities. Dodaje, że pod względem wysokości dywidend pozytywnie wyróżnia się branża deweloperów, ale też niepłynne, „zapomniane" spółki z mocnymi przepływami operacyjnymi. Negatywnie wypada natomiast WIG20, w szczególności branża energetyczna nastawiona na zatrzymanie zysków i CAPEX. Jednak nawet wśród blue chips można zleźć ciekawe propozycje. Haitong Bank wskazuje, że największych dywidend można się spodziewać w przypadku Playa, Pekao, PZU i JSW.

Zdecydowana większość spółek, które wytypowali analitycy do naszego portfela na I kwartał, na koniec marca była wyceniana wyżej niż na początku stycznia. Wśród wskazań Haitiong Banku pozytywnie wyróżniały się Ten Square Games, Eurocash, LiveChat i Wirtualna Polska. Ta pierwsza spółka podbiła też stopę zwrotu w przypadku Noble Securities. Zostawił on firmę w portfelu na II kwartał z uwagi m.in. na sprzyjające otoczenie dla producentów gier. Również Haitong nadal wierzy we wrocławską spółkę.

Pozostałym trzem brokerom w I kwartale też udało się upolować mocno wzrostowe spółki: DM PKO BP wytypował Dom Development, Millennium DM – Śnieżkę i Asseco Poland, a DM BDM firmę medyczną Voxel oraz GTC.

Faworyci pod lupą

Do portfela na II kwartał eksperci w sumie wskazali 31 różnych firm (prezentujemy je wszystkie w ramkach). W portfelach przygotowywanych przez nas regularnie od kilku lat pojawiają się wprawdzie nowe spółki, ale są i takie, które zestawienia praktycznie nie opuszczają. Podobnie teraz. Najwięcej wskazań analityków zebrały PZU i Kęty. Na tę pierwszą spółkę postawiły: Millennium DM, DM PKO BP i BM Banku BNP Paribas. Z kolei w Kęty wierzą DM PKO BP, BM Banku BNP Paribas i DM BDM. Więcej niż jeden głos w najnowszej edycji portfela otrzymały też Asseco Poland, Atal, Neuca, Pekao, PKO BP i wspomniane już TSG.

Uwagę zwraca większa niż dawniej reprezentacja spółek z sektora nowych technologii. Wprawdzie Asseco Poland jest od lat jednym z dywidendowych pewniaków, ale pozostałe firmy IT notowane na warszawskiej giełdzie raczej trudno określić tym mianem.

Rzut oka na rynek

Jaki dla GPW będzie 2019 rok?

– Uważam, że w 2018 r. na GPW wystąpiła bessa płynnościowa, w wyniku której sWIG80 spadł o 27 proc., natomiast globalne słabe nastawienie do rynków wschodzących wywierało presję na WIG20TR w USD. Strategicznie na 2019 r. zakładam, że cofnięcie podaży i dynamiczne, a nawet skokowe zwyżki wybranych spółek spowodują, że nastawienie inwestorów będzie stopniowo ewoluować, poprawiając saldo napływów do funduszy akcji – uważa Kozłowski. Dodaje, że nawet niewielki napływ środków do funduszy akcji poprawia pozycjonowanie funduszy i w szczególności wspiera segment średnich oraz małych spółek, tworząc w ten sposób samospełniającą się przepowiednię.

– Nie przesądzając o sukcesie PPK, to idea, która będzie co najmniej neutralna dla rynku – z opcją na pozytywne zaskoczenie. Warto więc zająć pozycję przed startem czy większymi napływami do programu, a nie po – radzi ekspert. Dodaje, że w ujęciu globalnym słabe PMI rynków wschodzących jest dogodną bazą do odreagowania, choć kluczowe będzie zachowanie USD, który niestety w dużym stopniu jest pod presją polityków.

Pytania do... Konrada Księżopolskiego, szefa działu analiz Haitong Banku

Jakie są założenia Haitong Banku na 2019 r.? Indeksy pójdą w górę czy czeka nas kolejny trudny rok?

Znajdujemy się w bardzo ciekawym i ciężkim do prognozowania momencie. Chociaż polska gospodarka cały czas rozwija się w bardzo zadowalającym tempie, to jednak jesteśmy w bardzo zaawansowanym momencie cyklu gospodarczego z pierwszymi oznakami spowolnienia na horyzoncie. Poza tym mamy niekończącą się sagę, związaną z negocjacjami w sprawie brexitu, która nie pomaga swobodnej wymianie gospodarczej i planowaniu gospodarczemu. Cały czas trwają też negocjacje Chiny–USA. Ponadto mamy rok wyborczy, który może zmienić układ sił w Parlamencie Europejskim, ale przede wszystkim w parlamencie polskim, co może mieć poważne konsekwencję także dla gospodarki. I na koniec, ale wcale nie jest to najmniej istotna kwestia, a powiedziałbym, że wręcz fundamentalna dla rynku akcji, mamy cały czas nie do końca wiadomy scenariusz w sprawie OFE, zwłaszcza po ostatnich wypowiedziach premiera.

Czyli na co powinni postawić inwestorzy?

Skupić się na przemyślanej selekcji najbardziej atrakcyjnych spółek – czy to pod kątem momentum wynikowego, stopy dywidendy czy potencjału do wzrostu wyniku poprzez efektywną restrukturyzację. Mimo wzrostu cen akcji wielu spółek cały czas można znaleźć ciekawych kandydatów do portfela.

Jak zapowiada się 2019 r. pod względem dywidend?

Patrząc na konsensus, można spodziewać się wzrostu wypłaty dywidendy, gdyż średnia oczekiwań dla WIG jest dziś na poziomie ok. 3,5 proc. wobec ok. 2,2 proc. w 2018 r. Patrząc na indeksy: oczekiwana stopa dywidendy dla WIG20 to ok. 3,6 proc., dla mWIG – to ok. 3,2 proc., a dla sWIG80 – ok. 4,8 proc. Przy czym należy zaznaczyć, że w przypadku sWIG80 konsensus nie obejmuje wszystkich spółek, gdyż tylko część jest pokrywana analitycznie. Oczekiwana średnia stopa na poziomie ok. 3,5 proc. jest zdecydowanie wyższa niż konsensus dla S&P w USA na poziomie ok. 2,2 proc. Natomiast konsensus dla DAX kształtuje się dziś na poziomie ok. 3,7 proc., czyli dość podobnie do Polski.

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w tekście informacje i opinie nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Materiał nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez Czytelników po jego lekturze.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.