Parkiet TV

Czy Fed wrócił do QE?

Przewodniczący Fedu Jerome Powell powiedział we wtorek, że amerykański bank centralny będzie ponownie zwiększał swoje aktywa. Szczegóły tego programu nie są znane, wiadomo jedynie, że ma służyć zwiększeniu płynności na rynku pieniężnym, na którym w ostatnich tygodniach doszło do gwałtownego skoku stóp procentowych.
Foto: parkiet.com

Część ekonomistów uważa jednak, że w praktyce Fed wraca do ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE), czyli zakupów instrumentów dłużnych na rynku wtórnym, które z przerwami prowadził od 2008 do 2015 r.

Wystąpienie Powella będzie jednym z tematów środowego programu „Prosto z parkietu", w którym będziemy gościli Marcina Lipkę, głównego ekonomistę Cinkciarz.pl. Zapytamy go m.in. o to, czy zapowiedź zwiększenia bilansu Fedu oznacza, że instytucja ta nie będzie już kontynuowała obniżania stóp procentowych? Jaki będzie wpływ tych operacji na rynek walutowy? Porozmawiamy również o najnowszych prognozach Lipki dla polskiej gospodarki, które wyróżniają się pesymizmem. Ekonomista sądzi, że już w 2020 r. tempo wzrostu PKB Polski spadnie poniżej 3 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.