REKLAMA
REKLAMA

Parkiet PLUS

Zlecenia PKC ograniczane ze względu na zbyt dużą zmienność.

W ubiegłym tygodniu DM BOŚ zawiesił możliwość składania zleceń PKC/PCR na akcje kilku najbardziej rozgrzanych małych spółek.
Foto: Bloomberg

– Wstrzymywanie przyjmowania zleceń PKC/PCR to jeden z elementów zarządzania ryzykiem transakcyjnym, generowanym przez wysoką zmienność kursów, znacznie przekraczającą zakresy określone dla przeciętnych warunków. Obowiązkiem DM jest nie tylko sprawne przekazywanie zleceń na rynek, ale też zabezpieczenie pokrycia, w przypadku zleceń kupna, odpowiednich środków na opłacenie przez klientów zawieranych transakcji. Klient, składając zlecenie PKC/PCR, akceptuje dowolną cenę zawarcia transakcji, która jednak musi zostać ograniczona wartością środków na jego rachunku. Ograniczanie przyjmowania zleceń ma na celu ochronę inwestorów, którzy mogą nie być tego świadomi. Z kolei, składając zlecenie z limitem, klient zna maksymalną cenę przed zawarciem transakcji – mówi Paweł Kolek, dyrektor departamentu rynku wtórnego w DM BOŚ. Dodaje, że procedura ograniczania przyjmowania zleceń PKC/PCR jest przed DM BOŚ stosowana od dawna, ale wyjątkowo ostatnio dotknęła wielu firm. Dziś zawieszenie dotyczy tylko dwóch spółek: G-Energy (ostatnia transakcja 20 maja ) i Unified (ostatnia transakcja 22 maja).

– Nie jest możliwe określenie racjonalnego kursu blokady dla zleceń kupna w przypadku odchyleń od kursu odniesienia o kilkadziesiąt procent i więcej. Zbyt niska blokada to ryzyko zawarcia transakcji kupna bez możliwości jej pełnego opłacenia, zbyt wysoka ogranicza możliwości dokonywania inwestycji. Dlatego właściwym rozwiązaniem jest przyjmowanie zleceń, które powodują, że maksymalny kurs transakcji jest znany klientowi w momencie złożenia zlecenia, a nie po jego realizacji. Giełda w ostatnim piśmie do brokerów rekomenduje stosowanie podwyższonych blokad do zleceń PKC/PCR. Uważamy, że w celu skrócenia czasu równoważenia rynku, znaczącą rolę mogłaby odegrać giełda, zawieszając przyjmowanie takich zleceń, w sytuacji kiedy są one dominujące w arkuszu zleceń – zaznacza Kolek. MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA