Parkiet PLUS

Alternatywne perełki po I kwartale

Analitycy oceniają spółki z małej giełdy, które wyjątkowo zaskoczyły wynikami.
Foto: Bloomberg

Przychody producenta ekologicznej żywności wzrosły w I kwartale tego roku o blisko 18 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem i wyniosły 34,1 mln zł. Zysk netto sięgnął 1,3 mln zł, przed rokiem było to 217 tys. zł.

Foto: GG Parkiet

Zdaniem ekspertów gdy mamy do czynienia ze słabszą koniunkturą na rynku głównym, spółki z tzw. małej giełdy zachowują się słabiej niż WIG, jednak wraz z powrotem koniunktury na szerokim rynku można śmiało oczekiwać lepszego zachowania spółek z NewConnect. Okazuje się, że w I kwartale 2017 r. sporo z nich zaskoczyło pozytywnie wynikami finansowymi. Razem z analitykami wybraliśmy te, które zasługują na szczególną uwagę.

Obroty producenta materiałów izolacyjnych w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. wyniosły 4,46 mln zł, czyli o 26 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2016 r. Zysk netto wzrósł z kolei o 146 proc., do 364 tys. zł.

Foto: GG Parkiet

– W ostatnich miesiącach wraz z większym zainteresowaniem głównym parkietem naszej giełdy urosło także zainteresowanie spółkami notowanymi na rynku alternatywnym – zauważa Mateusz Adamkiewicz, główny analityk EastSideCapital. – Niezmiennie najmodniejszym tematem inwestycyjnym pozostają spółki z szeroko rozumianej branży gier komputerowych, ale kupując akcje tego rodzaju spółek, należy liczyć się ze sporą zmiennością. NewConnect to jednak nie tylko gry komputerowe, na parkiecie nie brakuje spółek, które systematycznie pokazują solidne wyniki finansowe i dają inwestorom stabilny zysk – twierdzi Adamkiewicz.

Lepiej niż przed rokiem

Twórca systemów do obsługi sklepów oraz hurtowni internetowych odnotował w I kwartale 2017 r. o prawie połowę wyższe niż rok temu przychody ze sprzedaży. Zysk netto wyniósł 1,33 mln zł, czyli o ponad 66 proc. więcej niż w I kwartale 2016 r.

Foto: GG Parkiet

Spośród ponad 400 spółek notowanych na warszawskim rynku alternatywnym blisko połowa z nich poprawiła przychody w I kwartale tego roku w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Łączne przychody spółek notowanych na NewConnect w tym okresie wyniosły około 2,78 mld zł. Spośród obecnie notowanych tam firm największe obroty, 584,6 mln zł, zanotował dystrybutor paliw Onico. To niemal połowa wyniku, jaki miała w I kwartale łącznie pierwsza dziesiątka spółek pod względem przychodów.

Przychody producenta gier wzrosły w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. o prawie 100 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2016 r. i wyniosły 587 tys. zł. Zysk netto zwiększył się w tym samym czasie o około 53 proc., do 104 tys. zł.

Foto: GG Parkiet

Ponad 190 przedsiębiorstw wypracowało zysk netto, a dla około 200 I kwartał 2017 r. był lepszy pod względem wyniku netto niż pierwsze trzy miesiące 2016 r. Firmy notowane na rynku alternatywnym wypracowały łącznie ponad 17 mln zł zysku netto. Również pod tym względem najlepszy był Onico, którego zysk netto sięgnął 5,15 mln zł. Niewiele mniej zarobiła grupa spółek technologicznych Midven, a także Aqua, prowadząca działalność wodociągowo-kanalizacyjną na terenie Bielska-Białej i sąsiednich gmin. Znana z wypłaty solidnych, corocznych dywidend.

Kolejne kwartały zapowiadają się dobrze

Producent miodu osiągnął w I kwartale 2017 r. 26,2 mln zł przychodów, czyli o blisko 34 proc. więcej niż w tym czasie rok temu. Zysk netto spadł jednak w tym samym okresie o ponad 55 proc. i wyniósł niecały 1 mln zł.

Foto: GG Parkiet

Tomasz Wyłuda, doradca inwestycyjny BM ING Banku Śląskiego, wskazuje na Bio Planet, firmę zajmującą się produkcją i dystrybucją produktów ekologicznych, głównie spożywczych. – Spółka ładnie poprawiła wyniki na działalności operacyjnej – przyznaje Wyłuda. – Przepływy pieniężne nie pokrywają się jednak z tym zyskiem. Większość tego zysku poszła w należności, ale zdecydowanie pozytywnie należy ocenić I kwartał – twierdzi analityk.

Medyczna firma zwiększyła w I kwartale 2017 r. przychody o 355 proc. w porównaniu z I kwartałem 2016 r., do 746 tys. zł. Zysk netto za trzy pierwsze miesiące tego roku sięgnął 47 tys. zł. Przed rokiem ten sam okres firma kończyła stratą netto w wysokości 234 tys. zł.

Foto: GG Parkiet

Kolejną propozycją Wyłudy jest Dektra. – Producent i dystrybutor materiałów izolacyjnych przeznaczonych dla branży budowlanej, rolniczej, ogrodniczej oraz przemysłowej również może zaliczyć I kwartał do udanych. Zwykle I i IV kwartały ma słabe, w tym roku jednak pierwsze trzy miesiące były zaskakująco dobre – przyznaje analityk. Jak przypomina Wyłuda, inwestorów może skusić, poza bardzo dobrymi wynikami, niedowartościowanie fundamentalne oraz systematycznie wypłacana bardzo wysoka dywidenda, której stopa w ostatnich latach sięgała ponad 10 proc.

Spółka działająca w branży IT osiągnęła w I kwartale tego roku 7,6 mln zł przychodów, czyli o 71 proc. więcej niż w I kwartale przed rokiem. Zysk netto w tym samym czasie wzrósł w zbliżonym tempie i wyniósł 1,25 mln zł.

Foto: GG Parkiet

Trzecim przedsiębiorstwem, które szczególnie zasłużyło na uwagę, jest Read-Gene. Firma działa w sektorze tzw. personal medicine, co oznacza, że pacjenta leczy na podstawie przeprowadzonych badań genetycznych. – Przychody spółki w I kwartale były prawie sześć razy większe niż przed rokiem. Spółka od dwóch kwartałów odnotowuje zysk na sprzedaży – wskazuje Wyłuda. – Bardzo dobre są też przepływy pieniężne operacyjne. W ostatnich dwóch kwartałach z działalności operacyjnej do Read-Gene wpłynęło blisko 5,5 mln zł, co świadczy o wysokiej jakości w zyskach – przyznaje Wyłuda. – Biorąc pod uwagę bardzo dobre perspektywy dla branży i pracę, jaka spółka wykonała w ostatnim czasie, można oczekiwać, że zostanie zauważona przez inwestorów – twierdzi analityk. W ocenie Wyłudy kolejne kwartały dla firmy również zapowiadają się obiecująco ze względu na realizowane projekty. – Na uwagę zasługuje złożony w I kwartale wniosek do Urzędu Patentowego o ochronę patentową na wynalazek dotyczący markerów nowotworów złośliwych u kobiet – ocenia Wyłuda.

Branża IT nadal mocna

Przychody wodociągowego przedsiębiorstwa co kwartał są niemal identyczne, jednak spółka zasługuje na uwagę inwestora z innego powodu. Co roku wypłaca solidną dywidendę. W tym roku będzie to zapewne 0,87 zł na akcję. Obecny kurs to około 16,7 zł.

Foto: GG Parkiet

– Bez wątpienia należy wyróżnić spółkę Unified Factory, która po raz kolejny pozytywnie zaskoczyła wynikami kwartalnymi – mówi Adamkiewicz. Jak dodaje, firma ma już wszelkie atuty ku temu, aby przejść na główny parkiet GPW. – Jej kapitalizacja wyraźnie przekracza 100 mln zł, płynność akcji jest spora, biznes systematycznie rośnie, przy ostatniej emisji akcji redukcja zapisów wyniosła ponad 90 proc., a do tego znalazła się na radarze funduszy inwestycyjnych – wymienia Adamkiewicz. – W I kwartale przedsiębiorstwo wypracowało zdecydowanie wyższe przychody i wynik EBITDA, który urósł do 2,7 mln zł, przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły ponad 4,5 mln zł. Co godne podkreślenia, spółka na koniec roku również przekroczyła swoje własne prognozy i zrealizowała komunikowane cele w postaci ekspansji zagranicznej – szacuje Adamkiewicz. Jak przypomina, branża oprogramowania IT dynamicznie się rozwija, a Unified Factory udowadnia, że wie, jak działać na tym rynku.

Drugą propozycją Adamkiewicza jest również spółka z branży gier komputerowych, czyli Jujubee. – Firma zwiększyła przychody względem poprzedniego kwartału niemal czterokrotnie. Co ważne, strata netto w ubiegłym roku w wysokości 80 tys. zamieniła się w zysk przekraczający 100 tys. zł. Oczywiście jak na spółkę wycenianą na prawie 60 mln zł, to wartości mizerne, ale Jujubee wprowadza coraz więcej ciekawych tytułów na rynek i wypuszcza gry w czterech różnych segmentach, co daje dywersyfikację przychodów – ocenia Adamkiewicz. Przyznaje, że kluczowa dla tej spółki ma być gra „Kursk". – Trudno przewidzieć, czy odniesie sukces na miarę „Wiedźmina", ale na razie tytuł zbiera dobre recenzje i budzi zainteresowanie wśród graczy. Kurs Jujubee spadł od lutego z okolic 27 do 17 zł, dzięki czemu wycena spółki jest nieco bardziej realna, choć nadal wysoka. Wsparcie notowań wypada w okolicach 13–15 zł i im bliżej tych poziomów, tym ciekawszą potencjalnie inwestycją mogą się okazać akcje tej firmy – szacuje Adamkiewicz.

Spółką, którą zdecydowanie warto obserwować, jest M Food, produkująca miód. Firma przed kilkoma dniami ogłosiła strategię sięgającą 2021 r., która mówi o podwojeniu przychodów w ciągu pięciu lat. Firma zamierza budować zakład produkcji miodu w Bułgarii, w planach są również akwizycje, które pozwolą uruchomić sprzedaż detaliczną. – W 2016 r. nasz wolumen sprzedaży wynosił 12,6 tys. ton miodu. W 2021 r. chcemy przekroczyć 21 tys. ton. Jest to ambitne zadanie, ale do zrealizowania – powiedział „Parkietowi" Jerzy Gądek, prezes M Food. W planach jest przejście na początku nowego roku na rynek główny.

Z kwartału na kwartał coraz wyższe przychody notuje IAI, firma oferująca systemy obsługi sprzedaży internetowej. Sebastian Muliński, wizeprezes i drugi pod względem wielkości pakietu akcjonariusz, zapowiadał na łamach „Parkietu", że ten rok będzie udany, a spółka wprowadzi wiele nowych usług, które opracowywała w ubiegłym roku.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.