Parkiet PLUS

Operatorzy na nowych ścieżkach

Warszawski indeks firm telekomunikacyjnych zachowuje się lepiej niż indeksy dla Europy i świata. Analitycy widzą kilka powodów tej sytuacji. Firmy szukają sposobów na efektywność.

Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska.

Foto: Archiwum
Foto: GG Parkiet

Właściwie stabilny jest w tym roku WIG-telekomunikacja, indeks warszawskiej giełdy papierów wartościowych grupujący przedstawicieli branży. W tym czasie Europe 500 Telecom Services Index prowadzony przez agencję Bloomberg stracił 4 proc., a jej World Telecom Index – około 2 proc. W skali roku nasze telekomy także wypadają lepiej: WIG-telekom zyskał 9,6 proc., podczas gdy indeks europejskich telekomów stracił 6,4 proc., a światowy urósł, ale tylko o 1,7 proc.

Techniczne i nietechniczne powody siły

Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu.

Foto: Archiwum

Marcin Nowak z Ipopema Securities jest zdania, że siła WIG-telekom wynika z jego ograniczonego składu oraz słabości WIG20. – WIG-telekom to właściwie cztery spółki, przy czym Cyfrowy Polsat odpowiada za około 45 proc., a jako spółka defensywna w tym roku zyskuje na wartości – mówi Marcin Nowak.

Foto: GG Parkiet

Veronika Sutedja, specjalistka z Erste Group, zgadza się, że krajowym telekomom pomogła korekta na szerokim rynku i przesunięcie w stronę walorów defensywnych, ale widzi też inne aspekty sprawiające, że inwestorzy dobrze postrzegają akcje notowanych na GPW operatorów.

Joergen Bang-Jensen, prezes P4 (grupa Play Communications).

Foto: Archiwum

– Z jednej strony Polska to bardzo duży i płynny rynek. Widzimy zainteresowanie spółkami tu notowanymi, w tym także telekomami. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że inaczej niż w innych krajach polskie telekomy dopiero niedawno – w 2016 roku – poniosły koszt zakupu częstotliwości 4G. Wygląda też na to, że aukcja częstotliwości 700 MHz odbędzie się później niż w innych krajach. Zwykle im bliżej przetargu czy aukcji, tym bardziej nerwowo zachowują się inwestorzy – mówi.

Foto: GG Parkiet

Oprócz powyższych kwestii wycenom krajowych telekomów sprzyja konsolidacja. Jej flagowym przykładem na GPW jest ogłoszone przejęcie Netii przez Cyfrowy Polsat. Wycena stacjonarnego operatora (5,77 zł za akcję) pozytywnie wpłynęła również na wycenę akcji Orange Polska, którego znacząca część biznesu to nadal sieć stacjonarna.

W poszukiwaniu nowych źródeł efektywności

Dla przyszłych wyników operatorów telekomunikacyjnych w Polsce ważne będą próby podniesienia efektywności ich biznesu.

Paweł Lewandowski, członek zarządu Folx, wirtualnego operatora mobilnego działającego na sieci należącej do Play Communications, którego model biznesowy polega na przeniesieniu usług klasycznego operatora do aplikacji mobilnej, powiązanej z kartą SIM i kartą płatniczą, uważa, że firm, które działają podobnie, będzie przybywać.

– Myślę, że będą takie próby. Już o nich słychać – mówi Lewandowski. – Żałuję też, że nie mogę powiedzieć, że pierwsi na świecie wprowadziliśmy taki model biznesowy. Niestety, na krótko przed nami w Emiratach Arabskich pod marką Virgin wystartował projekt, który był jakby żywcem wyjęty z mojej głowy – mówi.

Poszukiwanie efektywnych modeli działania kilka lat temu doprowadziło do dyskusji o budowie jednej sieci komórkowej LTE w Polsce. Teraz mówi się o takiej inicjatywie przy okazji przygotowań operatorów do budowy sieci 5G. – Budowa jednej infrastruktury telekomunikacyjnej, z której korzystałoby wielu operatorów, byłaby na pewno bardzo efektywna – ocenia Paweł Lewandowski. Niedawno Marek Zagórski, nowy minister cyfryzacji, przyznał, że jest to jedna z opcji, choć nie jedyna. Prace Urzędu Komunikacji Elektronicznej zmierzają z kolei do tego, aby operatorzy nie budowali kolejnych sieci w miejscu, gdzie infrastruktura już istnieje. Ta koncepcja nie we wszystkich firmach ma zwolenników. Z tego, co słyszymy, zwolennikiem takiego podejścia może być Grupa Cyfrowy Polsat (optowała za takim rozwiązaniem przy okazji 4G). W piątek nie uzyskaliśmy jej potwierdzenia w tej kwestii.

Ale np. w Orange można na przykład usłyszeć, że na tym etapie rozwoju rynku mobilnego budowa wspólnej sieci w jednej warstwie nie ma zbytniego sensu, a dla konkurencji będzie lepiej, jeśli sieci 5G będzie więcej niż jedna. – To, co o operatorach można powiedzieć, to że na pewno potrafią liczyć. Jeśli widzą możliwości poprawy efektywności za sprawą współpracy przy korzystaniu z infrastruktury, to ją stosują – mówi jeden z menedżerów Orange Polska.

I tak sieci komórkowe coraz częściej wieszają nadajniki na tym samym maszcie (i nie chodzi tylko o udziałowców joint venture Networks – Orange i T-Mobile), a patrząc szerzej, widać, że coraz powszechniejsze staje się też wykorzystanie stacjonarnych sieci przez firmy nieposiadające takiej infrastruktury.

Przykładem może być list intencyjny T-Mobile z Orange na dostęp do sieci światłowodowej tej drugiej firmy, czy umowy Inei i Netii z Orange. Jeszcze nie wiadomo, czym może się skończyć kooperacja Playa z Grupą Inea. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów niedawno zgodził się, aby utworzyły spółkę. Ma ona zajmować się hurtowym udostępnianiem sieci światłowodowej. Joergen Bang-Jensen, prezes P4 (główna firma Play Communications), odmawia komentarzy na ten temat.

Wniosek do UOKiK jest związany z planami dalszego rozwoju istniejącej współpracy komercyjnej pomiędzy naszymi spółkami. – Oprócz dotychczasowej współpracy w zakresie hurtowego dostępu Inei do sieci bezprzewodowej P4 w modelu MVNO, spółki z Grupy Inea i P4 postanowiły współpracować w zakresie wykorzystania infrastruktury. W tym momencie jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach współpracy – trwają jeszcze analizy i rozmowy dotyczące tego tematu – odpowiedziała nam Karolina Pawlik, rzeczniczka Inei.

To, w jakim kierunku pójdą koncepcje budowy sieci 5G, dopiero się okaże. Pewne jest natomiast jedno. Trwa wyścig o częstotliwości radiowe potrzebne, aby sieć działała. W piątek o kolejnym zakupie pasma z zakresu 3,7 GHz poinformował Play Communications. Nabył 28 MHz, które może wykorzystać na Mazowszu od spółki PAGI za około 8 mln zł. Telekom liczy, że dzięki temu poprawi jakość usługi AirFibre (szerokopasmowy radiowy internetu dla domu), a w przyszłości – dla sieci 5G.

Ze strony konkurentów Playa usłyszeliśmy zaś, że pasmo kupione przez telekom oni wykorzystaliby głównie do celów promocyjnych.

Jednym z kierunków rozwoju operatorów jest szeroko pojęta konwergencja, czyli sprzedaż usług w różnych technologiach, a czasem z różnych dziedzin pod jednym szyldem. Operatorzy stosują tę strategię w węższym lub szerszym znaczeniu (Cyfrowy Polsat, Orange Polska, T-Mobile Polska).

Dla przykładu Multimedia Polska rezygnują z szeroko pojętej konwergencji, czyli sprzedaży usług z różnych dziedzin biznesu. Andrzej Rogowski, prezes Multimedia Polska, widzi potencjał swojej firmy w rozwoju usług wideo, wirtualnego operatora usług mobilnych oraz usług dla biznesu. – Dzisiejsza strategia dla organizacji to „core, core i core". Nie chcę podejmować kolejnego projektu spoza naszego głównego biznesu na wzór biznesu energetycznego, mimo że był dla nas rewelacją i żałuję jego sprzedaży. Rozwijam natomiast „na full" segment usług dla biznesu i usługi wirtualnego operatora – mówi. Liczby użytkowników usług mobilnych Multimediów (korzystają z infrastruktury Polkomtelu z grupy Cyfrowy Polsat) nie zdradza.

Większe nadzieje na fuzje sieci mobilnych i kablowych

Po tym jak nie powiodło się przejęcie kablówki przez UPC Polska, Rogowski zwraca się ku innej koncepcji konsolidacji. Mówi dziś też, że choć nie wyklucza przejęć małych i średnich operatorów, to nie widzi już „świetlanej przyszłości" przed konsolidacją operatorów telewizji kablowej. – Wydaje mi się, że rynek coraz bardziej wyczuwa, że konsolidacja operatorów pochodzących z różnych segmentów widoczna za granicą: fuzje kabla i sieci mobilnych, może się też wydarzyć w Polsce – mówi Andrzej Rogowski.

Otwartość na przejęcia operatorów stacjonarnych widać po T-Mobile Polska i Grupie Cyfrowy Polsat. Grupa Deutsche Telekom otwarcie deklaruje, że jest w Polsce „kupującym". Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu, pytany o zainteresowanie Multimediami mówił nam przy okazji publikacji wyników rocznych: – Nie możemy powiedzieć, że nie interesują nas kablówki, skoro kupujemy Netię.

W krótkim terminie wynikami operatorów rządzić będą publikacje raportów kwartalnych. O tym, jak mogą wypaść rezultaty Orange Polska (publikuje je za kilka dni), już pisaliśmy.

14 maja dane kwartalne poda Play Communications. Sutedja sądzi, że najbliższe dwa kwartały mogą być dla akcjonariuszy telekomu trudne. Jack Atherton z JP Morgan Cazenove w raporcie z 10 kwietnia obniżył wycenę akcji Play z 40 zł do 39 zł i uważa, że dane, które pokaże spółka, nie będą najlepsze. „Oczekujemy wolnego startu roku" – napisał. Bank spodziewa się, że Play wykaże 3,6-proc. wzrost przychodów (do 1,64 mld zł), podczas gdy zarząd zapowiadał tempo nieco szybsze (średni jednocyfrowy przyrost). JP Morgan spodziewa się też spadku skorygowanej EBITDA (do 555 mln zł z 564 mln zł przed rokiem) i osłabienia marży spółki. Choć więc Play zamierza wypłacić sporą dywidendę (2,57 zł na akcję) 10 maja, to jego papiery w ciągu ostatnich trzech miesięcy potaniały o 4,6 proc.

Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska

Akcje Orange Polska, których wycenie pomogła pod koniec ubiegłego roku zapowiedź przejęcia Netii przez Cyfrowy Polsat, w ciągu trzech miesięcy potaniały o ponad 11 proc., do około 5,65 zł. Inwestorzy czekają na publikację wyników za I kwartał, w którym może pokazać się strata netto.

Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu

Cyfrowy Polsat w ciągu ostatnich trzech miesięcy zyskiwał na wartości. Zdaniem analityków papiery firmy są wybierane ze względu na oczekiwane synergie z Netią, dywidendę oraz dobre wyniki w kolejnych kwartałach. Pomóc ma im monetyzacja praw do transmisji wydarzeń sportowych.

Joergen Bang-Jensen, prezes P4 (grupa Play Communications)

Inwestorzy mogą liczyć w maju na sowitą dywidendę, ale analitycy ostrzegają, że początek roku nie był najlepszy dla wyników komórkowej sieci. Kurs akcji Play Communication w ostatnich trzech miesiącach stracił na wartości około 4,8 proc.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły