REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Obieg pieniądza: Najszybciej przybywa wysokich nominałów

W obiegu najszybciej przybywa banknotów o nominałach 200 i 500 zł – wynika z danych NBP. W I kwartale liczba banknotów 100-złotowych niemal się nie zmieniła w porównaniu ze stanem na koniec ubiegłego roku, tyle samo było banknotów 10-złotowych.
Foto: Adobestock

Natomiast zmniejszyła się liczba będących w obiegu 50- i 20-złotówek. W strukturze banknotów powoli, ale stale, maleje udział 10-, 20- i 50-złotówek. Udział banknotów o nominale 100 zł jest w zasadzie stały, najwięcej przybywa 200-złotówek, najszybciej – 500-złotówek.

Ban centralny na bieżąco uzupełnia zapasy banknotów w bankach, odbierając od nich banknoty zużyte. Z kwartału na kwartał zwiększa się okres, przez który banknoty przebywają na rynku. W I kwartale tego roku było to już 375 dni. Biorąc zatem pod uwagę stany poszczególnych wartości banknotów na rynku, można przypuszczać, że rosnąca inflacja wpływa na zapotrzebowanie. Coraz większe jest ono na banknoty o najwyższych nominałach, mniejsze na niższe wartości. Może się to również wiązać z rozwojem płatności bezgotówkowych – zwłaszcza zbliżeniowych i BLIK-iem – oraz rosnącej liczby akceptujących takie transakcje punktów handlowo-usługowych. To też zapewne powód, dla którego wolniej rosną liczby monet w obiegu (ubyło dwuzłotówek i złotówek). Grosze są natomiast wciąż potrzebne. Cykl życie monety był bardzo długi – wynosił 11 487 dni.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do serwisu parkiet.com
    Otrzymujesz dostęp do serwisu www.parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powi�zane artyku�y

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA