Obligacje

Obligacje: Jak bardzo wzrosną stopy procentowe?

Odpowiedź na to pytanie jest warta wiele pieniędzy, niestety, prawdopodobnie nie znają jej nawet członkowie Rady Polityki Pieniężnej.
Foto: Adobestock

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowane jest na 3 listopada, rada będzie dysponowała najnowszą projekcją inflacji i na jej podstawie podejmie decyzję. Choć z wielu powodów (między innymi obranej strategii komunikacyjnej RPP, która zamierza zaskakiwać rynek decyzjami, zamiast prowadzić powszechnie akceptowaną na świecie politykę forward guidance) nie można przewidzieć ostatecznej decyzji, możemy pozwolić sobie na snucie różnego rodzaju spekulacji.

Banki centralne w licznych krajach i na kilku kontynentach reprezentują obecnie dwie różne strategie. Część bankierów centralnych doszła do wniosku, że istnieje ryzyko wymknięcia się inflacji spod kontroli i ostro podnosi stopy procentowe (np. w Brazylii główna stopa procentowa wzrosła z 2 proc. na początku roku do 7,75 proc. obecnie). Podejście takie obserwowane jest także w naszym regionie – na kilkakrotne podwyżki stóp zdecydował się np. Bank Węgier czy Bank Czech. Z kolei Fed czy Europejski Bank Centralny wciąż mają nadzieję, że obecny wzrost inflacji jest tymczasowym zjawiskiem, które uda się przeczekać i podwyżek nie tylko nie ordynują, ale w dodatku wciąż skupują obligacje skarbowe tak, jakby trwała recesja, a gospodarkom groziła deflacja. RPP na tej mapie mieści się gdzieś pośrodku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.