REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Emisje: Obligacje skarbowe vs. korporacyjne

Coraz poważniejszym rywalem dla obligacji korporacyjnych są obligacje skarbowe. Oczywiście nie na poziomie ideowym.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Kupujący obligacje oszczędnościowe wspierają – choć w umiarkowanym stopniu – wydatki budżetowe, nie zawsze, jak wiadomo choćby z afery samolotowej, racjonalne, natomiast finansowanie przedsiębiorstw to z reguły rzeczywista inwestycja w rozwój gospodarczy. Odrzucając te względy i zostawiając czysty pragmatyzm stopy zwrotu, obligacje oszczędnościowe, których oprocentowanie opiera się o inflację, prezentują się w tym momencie – w teorii – lepiej niż korporacyjne, których oprocentowanie oparte jest o stawki WIBOR. Pięcioletnie kontrakty IRS na stopę procentową „wyceniają" średni WIBOR w tym okresie na 1,72 proc., czyli nawet poniżej bieżącej wartości WIBOR-u 6M (1,79 proc.). Wyceniają w cudzysłowie, ponieważ więcej jest w tych przewidywaniach prób zabezpieczenia pozycji w obligacjach skarbowych, których rentowność gwałtownie spada w ostatnich tygodniach, niż dyskontowania poczynań Rady Polityki Pieniężnej.

Z kolei projekcja NBP przewiduje wzrost inflacji do 2,9 proc. w przyszłym roku i do 2,6 proc. w roku 2021. Realizacja tych oczekiwań oznaczałaby, że oprocentowanie obligacji np. czteroletnich wyniesie za rok 4,15 proc. i 3,85 proc. za dwa lata, przy jednocześnie niezmienionym oprocentowaniu np. obligacji Kruka z nowej emisji (5,22 proc.). Premia za ryzyko jest w tym wypadku zbyt mała, by wynagrodzić inwestorom jego podjęcie i stąd tak duża popularność obligacji indeksowanych inflacją w ostatnich miesiącach i latach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA