Obligacje

Obligacje: Co z inwestorami indywidualnymi?

Perspektywa przejęcia części rynku obligacji korporacyjnych przez fundusze private debt może mieć wpływ na dostępność ofert dla inwestorów indywidualnych.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Z jednej strony tego typu fundusze zapewne zagarnęłyby znaczącą liczbę atrakcyjnych emitentów, pozostawiając bez finansowania tylko projekty najbardziej ryzykowne, które wówczas oferowane byłyby inwestorom indywidualnym, co oznaczałoby naturalnie duże ryzyko dla tych ostatnich. Z drugiej strony, możliwość powierzenia środków tego typu funduszom oznaczałaby zlecenie oceny ryzyka kredytowego najlepiej przygotowanym do tego instytucjom oraz udział w zyskach znacząco przekraczających możliwości funduszy otwartych, za to za cenę wyższego ryzyka i zmniejszonej płynności.

Remedium na to ostatnie może być upublicznienie FIZ i notowanie certyfikatów na giełdzie, ryzyko można zaś kontrolować dzięki odpowiedniej dywersyfikacji, ale przede wszystkim know-how. Obecnie jedynym publicznym funduszem w tej kategorii inwestycji jest Rentier FIZ, który w skali roku zarobił 6,7 proc., lecz przy niewielkiej dywersyfikacji portfela.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.