REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Emisje: Rynek nadal bez ofert

31 marca Archicom wyemitował obligacje z dwumiesięcznym terminem wykupu i była to ostatnia emisja przeprowadzona przez dewelopera mieszkaniowego obecnego na Catalyst. Pod koniec marca 10 mln zł w dwóch emisjach zebrał Marvipol.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Ewentualne problemy z refinansowaniem obligacji i emitowaniem nowych nie wynikają jednak – przynajmniej nie jest to wyłączna przyczyna – z niejasnych perspektyw dla branży i poszczególnych spółek, ale raczej z dostępu do kapitału po stronie ich nabywców. W marcu fundusze obligacji korporacyjnych straciły przecież jedną trzecią aktywów, a w kwietniu odpływy nadal przeważały. Tymczasem większość funduszy obligacji korporacyjnych ulokowała w obligacjach deweloperów znaczącą część aktywów (z reguły kilkanaście procent), jest to druga – po bankach – najsilniej reprezentowana branża w aktywach tego rodzaju funduszy. W praktyce więc możliwości emisji obligacji przez deweloperów zależą od możliwości inwestycyjnych TFI.

W przypadku zapadających w niedługim czasie obligacji, deweloperzy, którzy chcą uniknąć wypływu gotówki z firmy i w ten sposób zabezpieczyć płynność na kolejne miesiące ewentualnego kryzysu mogą – tak jak planował to w tym tygodniu J.W. Construction – zaproponować obligatariuszom spłatę części kapitału oraz wydłużenie ostatecznego terminu spłaty obligacji o kolejne okresy odsetkowe. W przypadku J.W. Construction wynagrodzeniem dla obligatariuszy miało być zabezpieczenie obligacji hipoteką oraz podniesienie oprocentowania. Ten ostatni element to jednak przede wszystkim skutek spadku stawek WIBOR o 100 pkt bazowych po obniżkach stóp dokonanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Praktycznie każdy emitent, który chciałby wyjść na rynek z emisją obligacji o zmiennym kuponie musi wziąć ten element do kalkulacji – po obniżkach trzeba zapłacić inwestorom więcej za objęcie nowego długu, aby wynagrodzić im spadek stóp WIBOR.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA