Ludzie rynku

Zrobimy rewolucję na rynku funduszy

Z Krzysztofem Mazurkiem, prezesem Rockbridge TFI, rozmawia Andrzej Pałasz.
Krzysztof Mazurek Foto: Materiały Promocyjne

Główni konkurenci Rockbrdige TFI budują własną sieć sprzedaży i w tym roku udaje im się przyciągać wpłaty. Tymczasem sprzedaż waszych funduszy stoi. Nie czujecie, że konkurencja ucieka?

Rozumiem ruch Quercusa jako chęć pozyskania dystrybutora bankowego po utraceniu tego kanału dystrybucji. Niezależne TFI odczuły zmiany regulacyjne, które przyniosły podobny efekt jak nam wcześniej kłopoty wizerunkowe. W praktyce wszystkie TFI prywatne mają mniejsze bądź większe problemy ze współpracą z bankami i finał tych zmian jest taki, że prywatne TFI będą zdane głównie na własną sieć i niezależne biura maklerskie. Z tego powodu różne TFI szukają pomysłu, jak tę dziurę po bankach częściowo zasypać. Pomysł Quercusa TFI jest taki, by nabyć stacjonarnego dystrybutora, który miał sporą sieć. Czas pokaże, czy to efektywny pomysł, np. jeśli chodzi o możliwości utrzymania tego biznesu, jego rentowności przy spadających marżach i jeszcze do końca niewyjaśnionej w pełni formule implementacji MiFID II. Wciąż trwają dyskusje na temat rozliczeń między branżą a KNF. Przyszłość pokaże, na ile regulator uzna wypracowane już w nowym reżimie formuły za właściwe i tym samym okaże się, czy dziś stacjonarni pośrednicy, m.in. Xelion, będą w stanie funkcjonować. Jeśli docelowa forma rozliczeń będzie dalej ograniczała marżowość w porównaniu z latami przeszłymi, to część doradców z mniejszymi portfelami może uznać, że im się to już nie opłaca. I nie będzie to dobra wiadomość dla właściciela. Tu i teraz ruch Quercusa daje mu oddech, ale nie daje gwarancji budowy alternatywy dystrybucji funduszy na lata. To jednak przed nami...

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.