REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Ludzie rynku

Niezrozumiałe i niewiarygodne. Takie są unijne reguły fiskalne

WYWIAD | ZSOLT DARVAS

z ekonomistą z brukselskiego ośrodka badawczego Bruegel oraz Uniwersytetu Korwina w Budapeszcie rozmawia Grzegorz Siemionczyk.
Foto: Archiwum

Spowolnienie gospodarcze w strefie euro widoczne już od połowy 2018 r., a także konieczność finansowania tzw. zielonej transformacji, którą obecna przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uważa za swój priorytet, wywołały dyskusje na temat obowiązujących w UE reguł fiskalnych. Czy te reguły, ograniczające dług publiczny do 60 proc. PKB i deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB, są przestarzałe, niedopasowane do obecnych wyzwań?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, są przestarzałe. Ale nie ma to bezpośredniego związku ani ze spowolnieniem, ani też z zieloną transformacją. Te reguły są po prostu zbyt skomplikowane, ich wyjaśnienie wymaga kilkuset stron dokumentów, a i tak interpretacja budzi wiele wątpliwości.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA