Handel i konsumpcja

Allegro nadal mocno rozgrzewa rynek

Notowania poniedziałkowego debiutanta ustanowiły nowy rekord. W czwartek jego akcje będą już w WIG20, a potem wejdą do FTSE i MSCI.

Allegro, którego prezesem jest Francois Nuyts, przeprowadziło największą ofertę publiczną w historii naszego rynku.

Foto: materiały prasowe

Allegro, po fenomenalnym poniedziałkowym debiucie (+63 proc. z 43 zł do 70 zł), we wtorek nadal drożało. Po południu notowania oscylowa-ły w okolicach 75–77 zł. W poniedziałek właściciela na rynku zmieniły akcje o gigantycznej wartości 4 mld zł (czterokrotnie wyższej niż obroty w całym WIG). We wtorek zainteresowanie papierami też było bardzo duże. Wystarczyło pięć godzin sesji, by wartość obrotu sięgnęła 1 mld zł (w tym czasie na WIG obrót był o niemal połowę niższy).

Roszady w indeksach...

Po sesji 14 października zostanie przeprowadzona nadzwyczajna korekta portfeli indeksów, w wyniku której Allegro zastąpi mBank w WIG20, a Energę w WIG30.

Allegro wejdzie też do indeksów międzynarodowych: do FTSE Developed na zamknięciu sesji 16 października, a do MSCI EM na finiszu notowań 23 października. Trigon DM szacuje, że popyt inwestorów zagranicznych przy okazji wejścia Allegro do MSCI wyniesie około 17 mln akcji (czyli 1,2 mld zł przy cenie 70 zł za sztukę). Z kolei w przypadku FTSE Developed może to być odpowiednio około 6 mln, czyli około 420 mln zł.

Tymczasem na horyzoncie są kontrakty na akcje Allegro. GPW podała, że 20 października wprowadzone zostaną trzy serie. Będą wygasać kolejno: 18 grudnia 2020 r., 19 marca 2021 r. i 18 czerwca 2021 r. Na jeden kontrakt przypadnie 100 akcji.

Foto: GG Parkiet

W poniedziałek do obrotu giełdowego trafiło 1,023 mld akcji Allegro. Oferta publiczna obejmowała emisję ponad 23 mln nowych akcji, z której spółka pozyskała wpływy brutto w wysokości około 1 mld zł (900 mln zł netto) oraz sprzedaż ponad 190 mln istniejących akcji sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy. Była to największa oferta publiczna w historii naszej giełdy.

W najbliższych dniach powinniśmy poznać szczegóły dotyczące układu akcjonariatu po IPO. Warto odnotować, że w poniedziałek akcjami Alle-gro handlowano nie tylko na rynku. Poza nim, w kilkunastu transakcjach pakietowych, właściciela zmieniły akcje o łącznej wartości przekraczającej 8,3 mld zł. Na uwagę zasługują w szczególności dwie transakcje, po ponad 4 mld zł każda. Zawarto je po cenie z IPO. W pierwszej właściciela zmieniło ponad 97 mln papierów, a w drugiej ponad 95 mln. Stanowiło to odpowiednio 9,5 proc. i 9,4 proc. kapitału zakładowego. A to z kolei oznacza, że nabywcy powinni się wkrótce ujawnić (z uwagi na przekroczenie 5-proc. progu).

...oraz we władzach grupy

Allegro to lider krajowego rynku e-commerce. W poniedziałek po sesji spółka poinformowała o roszadach kadrowych. Z członkostwa w radzie dyrektorów zrezygnowali Danielle Arendt-Michels, Gautier Laurent, Séverine Michel, Cédric Pedoni oraz Gilles Willy Duroy. Z kolei rada nadzorcza spółki zależnej Allegro.pl sp. z o.o. została rozwiązana. Rozwiązano też radę nadzorczą spółki zależnej Ceneo.pl. Przyczyn tych decyzji nie upubliczniono.

Akcje są już drogie

Allegro nie tylko przeskoczyło największą dotychczasową, krajową spółkę na GPW, czyli CD Projekt. Uplasowało się w zestawieniu również wy-żej niż dwóch zagranicznych gigantów: UniCredit (73 mld zł) i CEZ (39 mld zł). Natomiast poza zasięgiem handlowej spółki jest nadal lider ran-kingu – Santander (płynność jego akcji na GPW jest jednak bardzo niska).

Już przy wycenie w IPO wskaźnik ceny do zysku dla Allegro był stosunkowo wysoki, zbliżony do wy-ceny globalnego giganta, Amazona. Po dwudniowym rajdzie notowań polska spółka jest już wyceniana (pod względem mnożników) wyżej niż Amazon. Aktualnie C/Z dla Amazona jest w okolicach 130. Dla innego portalu e-commerce, eBaya, jest rzędu kilkunastu, chiński Alibaba ma C/Z w okolicach 40–50, natomiast niemieckie Zalando aż 230. Allegro, przy obecnej wycenie akcji, pozycjonuje się pomiędzy Amazonem a Zalando ze wskaźnikiem w okolicach 150–170. Rynek najwyraźniej dyskontuje optymistyczny scenariusz, zakładający dalszą dynamiczną poprawę przychodów i zysków. Jest ona prawdopodobna, bo rynek e-commerce zyskuje na pandemii i mocno rośnie. Sceptycy stawiają jednak pytanie, czy ambitnych planów Allegro nie pokrzyżuje wchodzący do Polski Amazon.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.