Handel i konsumpcja

PPL zapłacą 20,8 mln zł

Baltona, operator sklepów wolnocłowych, zostanie przejęta przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL). Ponadto spółka wyemituje obligacje, które obejmą PPL, a pozyskane środki zostaną przeznaczone m.in. na spłatę zadłużenia.
Foto: materiały prasowe

Notowania Baltony rosły podczas środowej sesji nawet o 12,5 proc., do 6,75 zł.

We wtorek została podpisana umowa pomiędzy Flemingo International, głównym akcjonariuszem Baltony, a PPL w sprawie sprzedaży 80,68 proc. akcji Baltony za 20,8 mln zł. Operator sklepów wolnocłowych wyemituje również obligacje o łącznej wartości 175 mln zł, które obejmie PPL. Pozyskane w ten sposób środki umożliwią Baltonie refinansowanie bankowych zobowiązań (m.in. spłatę 130 mln zł zadłużenia wobec BNP Paribas), jak również zapewnią fundusze na codzienną działalność oraz rozwój firmy. W ciągu kilku kolejnych dni PPL ogłosi wezwanie do przejęcia wszystkich akcji spółki. Sukces wezwania do sprzedaży akcji jest zależny m.in. od pozytywnej decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Nowy właściciel oznacza dla Baltony nowe możliwości rozwoju. PPL to silna firma, w pełni wykorzystująca dobrą koniunkturę na rynku usług lotniczych, a warszawskie Lotnisko im. F. Chopina, na którym mamy dużą część naszego biznesu, plasuje się w czołówce portów lotniczych w regionie. Funkcjonowanie silnych operatorów na poszczególnych lotniskach lub w grupie kapitałowej to jeden z kierunków, w których rozwija się światowy rynek duty free. Na lotniskach w Paryżu czy Amsterdamie sklepy duty free prowadzone są w ramach wspólnego przedsięwzięcia przez operatorów i porty lotnicze. Innym przykładem może być lotnisko w Dubaju, które swoją markę zbudowało m.in. dzięki atrakcyjnej strefie wolnocłowej. Podobnie jest w Grecji czy Hiszpanii, gdzie wszystkie lub niemal wszystkie porty lotnicze w kraju znajdują się w portfelu pojedynczych operatorów – mówi Piotr Kazimierski, prezes Baltony.

Foto: GG Parkiet

Flemingo International z siedzibą w Dubaju kontroluje Baltonę od 2010 r. Baltona zajmuje się sprzedażą towarów w sklepach wolnocłowych, zlokalizowanych przede wszystkim w portach lotniczych. DoS

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.