REKLAMA
REKLAMA

Handel i konsumpcja

Pepees planuje akwizycje i szuka inwestora

Notowany na giełdzie producent skrobi ziemniaczanej przyjął nową strategię na lata 2019-2024.
Foto: materiały prasowe

Do końca 2020 r. GK Pepees planuje przeprowadzenie rozmów z inwestorami strategicznymi, dysponującymi odpowiednim know-how oraz dostępem do rynku spożywczego lub farmaceutycznego – zapisano w strategii. Do roku 2024 natomiast spółka chce wprowadzić na rynek atrakcyjną ofertę produktową. Spółka szacuje w swojej strategii, że rynek modyfikatów jest obecnie warty 10 mld dol., w tym 0,75 mld warte są same modyfikaty ziemniaczane, a rynek rośnie w tempie 4 proc. rocznie.

Nową misją spółki ma być umocnienie na pozycji lidera w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego. Pepees jak do tej pory chce oferować produkty skrobiowe i wdrażać innowacje. Pozycję lidera spółka chce umacniać przez „budowę długotrwałych relacji z plantatorami, gwarantujących im stabilność i opłacalność upraw surowców".

Z celów strategicznych zdefiniowanych na następne pięć lat wynika, że firma zapowiada przejęcia innych spółek. Pierwszym celem strategicznym jest bowiem zwiększanie udziału w rynku Grupy Kapitałowej PEPEES przez rozwój organiczny i akwizycje. Ponadto planuje poszerzenie rynków docelowych i oferty produktowej o modyfikaty skrobiowe, nawiązanie współpracy z inwestorem branżowym, zintensyfikowanie i usprawnienie pozyskiwania surowca i wreszcie - optymalizacja funkcjonowania Grupy.

- Kluczowe dla dalszego rozwoju GK Pepees będzie, przewidywane w strategii, nawiązanie współpracy z partnerem branżowym, w szczególności z sektora spożywczego, farmaceutycznego, suplementów diety i produktów przeznaczonych dla dzieci – napisano w komunikacie bieżącym na stronie spółki. Partner jest potrzebny, ponieważ realizacja strategii wymaga nie tylko nowej wiedzy, ale też inwestycji w rozwój nowych produktów, w szczególności modyfikatów i nowoczesnych technologii. Pepees planuje wprowadzenie na rynek nowych modyfikatów skrobiowych. Finanse potrzebne do opracowania nowych produktów chce czerpać ze środków własnych, kredytów, emisji akcji, innych źródeł zewnętrznych oraz - zakłada pozyskanie kapitału od inwestora branżowego. Produkty będą przeznaczone na europejski rynek spożywczy i farmaceutyczny.

GK Pepees wypracowała w I kwartale 2019 r. przychody ze sprzedaży na poziomie : 63,5 mln zł, co oznacza wzrost o 13 proc. rok do roku. Zysk z działalności operacyjnej wzrósł aż o 85 proc. do 13,6 mln zł, zysk netto się niemal podwoił – skoczył o 91 proc. z 4,8 mln zł na poziom 9,23 mln zł. - Zarząd Spółki wyjaśnia, że wzrost zysku w I kwartale roku 2019 wystąpił m.in. dzięki zwiększonej sprzedaży – skomentowała spółka w raporcie.

Do największych akcjonariuszy należą fundusz Epsilon FIZ AN (29,06 proc.udziałów w kapitale), który zresztą dokupił w styczniu 3,9 mln akcji, bracia Michał (22,45 proc.) i Maksymilian (21,79 proc.) Skotniccy, Jonathan Reginald Newth (8,42 proc.) i Riche Holding Ltd (6,46 proc.).

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA