REKLAMA
REKLAMA

Handel i konsumpcja

IMC zwiększa zbiory o 27 proc.

Rolnicza grupa notowana na GPW osiągnęła w 2018 r. rekordowe zbiory zbóż i roślin oleistych. W sumie było to 856 tys. ton.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W tym roku spółka planuje inwestycje w technologie rolnicze mające wspomóc wydajność firmy. Stopniowo przedsiębiorstwo ma redukować zadłużenie – w tym roku ma spłacić ponad 10 mln USD.

Największy wpływ na wzrost wyników miało zwiększenie plonów kukurydzy - aż 11,1 tony z hektara, czyli o 22 proc. więcej w porównaniu z 2017 r. Kukurydza to najważniejszy produkt spółki, zajmuje on połowę upraw firmy. O 21 proc. względem ubiegłego roku wzrosły wskaźniki plonów słonecznika (3,5 t/ha), a o 30 proc. zwiększyły się uprawy soi (3t/ha).

Czynnikami poprawiającymi wskaźniki upraw są wdrażane przez IMC innowacje i rozwiązania technologiczne. W tym roku IMC zachowa podobną strukturę zasiewów. 56 proc. przeznaczy na kukurydzę, 18 proc. na słonecznik, 11 proc. na pszenicę i 9 proc. na soję. Spółka w tym roku zainwestuje około 5 mln USD w zakup nowoczesnych maszyn rolniczych.

IMC zakończyło rok z zadłużeniem 58,7 mln USD. Na koniec 2017 roku wynosiło ono 64,5 mln USD. Planem przedsiębiorstwa na 2019 r. jest jego redukcja do 47 mln USD.

Kurs akcji spółki we wtorkowe popołudnie wynosił 14 zł, a jej kapitalizacja 464 mln zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA