Financial Times: Dzień prawdy dla motoryzacji

– Żadna spółka nie przetrwa w obecnym kształcie – ostrzega Ralf Kalmbach z firmy konsultingowej Bain & Co, która od 32 lat doradza czołowym niemieckim producentom samochodów.

Publikacja: 03.12.2019 05:37

Financial Times: Dzień prawdy dla motoryzacji

Foto: Bloomberg

I dodaje, że olbrzymie wydatki na przekształcenie branży z aut spalinowych na elektryczne powodują, że ten motor powojennego cudu gospodarczego w Niemczech czeka największy kryzys od czasu wynalezienia samochodu przez Karla Benza przed ponad stu laty.

A chodzi o branżę, która w Niemczech zatrudnia około 830 tys. osób i daje pracę kolejnym 2 mln ludzi u dostawców części i podzespołów, a także surowców. I ta branża w najbliższych trzech latach będzie musiała wydać 40 mld euro na technologie produkcji samochodów elektrycznych i autonomicznych. TXT - Sans light - 8.8p - L: Niemieckie spółki od Daimlera po Audi i dostawców takich jak Continental czy Bosch już ogłosiły, że w tym roku zwolnią ok. 50 tys. pracowników, bo ich tradycyjna produkcja staje się mniej rentowna. W skali światowej przemysł samochodowy ściął prognozy produkcji w tym roku o 10 mln aut. JB

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły w czerwcu o 0,9 proc.
Gospodarka światowa
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka światowa
Malejąca imigracja zmniejsza wzrost amerykańskiego PKB
Gospodarka światowa
Niemiecka wymiana handlowa w maju rozczarowała