Gospodarka - Świat

Inwestorzy wyczuli, że na rynek trafi mniej ropy niż potrzeba

Część inwestorów zaczyna już się spodziewać, że ropa będzie kosztowała tej zimy nawet 100 USD za baryłkę. Gospodarki będą płacić cenę za zbyt małe inwestycje w przemysł naftowy.
Foto: Adobestock

Uruchomienie przez administrację prezydenta USA Joe Bidena strategicznej rezerwy ropy naftowej, by zbić ceny tego surowca, jak na razie nie wywarło większego wrażenia na inwestorach. Cena ropy gatunku WTI co prawda lekko spadała w czwartek, schodząc do nawet 77,8 USD za baryłkę, ale była wyższa niż dwa dni wcześniej (gdy zniżkowała do 75,5 USD za baryłkę). Ropa Brent nieznacznie drożała w czwartek i po południu płacono za jej baryłkę 82,3 USD. We wtorek cena wynosiła 79 USD za baryłkę. Rynek wyraźnie uznał, że amerykańska interwencja jest zbyt mała, by doprowadzić do wyraźnej przeceny.

Kropla w oceanie

Prezydent Biden ogłosił, że USA uwolnią ze swojej rezerwy strategicznej 50 mln baryłek ropy, z czego 18 mln to surowiec, który i tak już zamierzano sprzedać i jedynie przyspieszono jego aukcję. Ropę ze swoich rezerw mają skierować na rynek też: Chiny, Japonia, Korea Płd., Indie i Wielka Brytania. Pierwsze trzy kraje nie zadeklarowały jednak, jak dużo surowca mogą uwolnić. Wielka Brytania zapowiedziała sprzedaż 1,5 mln baryłek ropy z rezerw, a Indie 5 mln baryłek. Analitycy spodziewają się więc, że łącznie może zostać uwolnione przez te kraje, wraz z USA, od 70 mln do 100 mln baryłek. Tymczasem dzienna światowa konsumpcja ropy jest szacowana na 97,53 mln baryłek. Damien Courvalin, strateg surowcowy Goldman Sachs, nazywa więc tę skoordynowaną interwencję na rynku naftowym „kroplą w oceanie".

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.