REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Dobra passa akcji azjatyckich spółek w USA

Trzynaście azjatyckich spółek pozyskało w tym roku 2,1 mld USD z pierwotnych ofert publicznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, a kursy ich akcji wzrosły średnio o 47 proc. od dnia giełdowego debiutu.
Foto: AFP

Dla porównania – o 11 proc. zdrożały papiery 105 amerykańskich spółek, które w tym roku zadebiutowały na krajowym rynku i pozyskały z IPO łącznie 23,6 mld USD.

Z czwartej pod względem wielkości tegorocznej IPO w Stanach Zjednoczonych chiński bank internetowy Qudian pozyskał 900 mln USD. Od wtorkowego debiutu jego akcje wzrosły o 45 proc., co zwiększyło wartość rynkową spółki do 11,5 mld USD.

W czwartek firma Sea Ltd., właściciel platformy gier Garena, zapowiedziała sprzedaż swoich akcji po 15 USD w ofercie, z której chce pozyskać 850 mln USD. Wyceniłoby to spółkę na 4,8 mld USD i pod tym względem byłby to najdroższy południowoazjatycki sturtup. Również w czwartek chińska sieć kursów języka angielskiego Rise Education Cayman zapowiedziała pozyskanie z IPO 160 mln USD, co podniosłoby jej kapitalizację do 1,6 mld USD.

Tak wielu ofert azjatyckich spółek nie było w jednym miesiącu od września 2014 r., kiedy sklep internetowy Alibaba pozyskał z IPO rekordowe 25 mld USD.

W minionym roku azjatyckim debiutantom w USA nie powodziło się tak dobrze. Ich akcje wzrosły średnio o 12 proc. Zdecydowało o tym między innymi niepowodzenie firmy przesyłkowej ZTO Express, która wprawdzie z największego ubiegłorocznego IPO w USA pozyskała 1,6 mld USD, ale kurs jej akcji stracił 21 proc.

Dwa poprzednie lata dały inwestorom o wiele więcej powodów do optymizmu. Akcje 13 azjatyckich spółek, które łącznie pozyskały z IPO w USA 1 mld USD w 2015 r. wzrosły o 117 proc., podczas gdy amerykańskie spółki dały wtedy inwestorom zaledwie 19 proc. zwrotu. W 2014 r. 20 azjatyckich spółek, w tym Alibaba, pozyskało z IPO 30 mld USD, a ich akcje zdrożały średnio o 152 proc. Spółki z siedzibą w USA sprzedały wtedy akcje za 50 mld USD, ale kursy tych papierów wzrosły średnio tylko o 35 proc.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA