Wielka wojna o zlecenie. 100 milionów beneficjentów?

Firma inwestycyjna Citadel Securities pozwała amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) z powodu zaakceptowanego przez SEC zlecenia D-Limit wprowadzonego przez operatora giełdy IEX.

Publikacja: 18.10.2020 13:31

Wielka wojna o zlecenie. 100 milionów beneficjentów?

Foto: Bloomberg

W pozwie do waszyngtońskiego sądu apelacyjnego Citadel Securities twierdzi, że SEC nie zdołała właściwie ocenić kosztów i obciążeń narzuconych przez IEX, co podważy wiarygodność rynków i zaszkodzi dziesiątkom milionów detalicznych inwestorów.

Zlecenie typu D-Limit uruchomione 1 października  ma chronić dostawców płynności, a więc inwestorów instytucjonalnych i market makerów przed strategiami bazującymi na szybkim dostępie do danych celem zyskania przewagi nad innymi uczestnikami rynku, wyjaśnia Bloomberg.

Zlecenia D-Limit już dowiodły, iż są  cenne dla szerokiego spektrum uczestników rynku, przekonuje Ronan Ryan, współzałożyciel i prezydent IEX.  Podkreśla, że zgoda SEC bazowała na „przytłaczających dowodach" i wsparciu inwestorów reprezentujących ponad 100 milionów beneficjentów.

Sojusznikiem Citadel w tej batalii jest m.in. Nasdaq, natomiast po stronie IEX opowiedziała się  Rada Inwestorów Instytucjonalnych (Council of Institutional Investors), której członkowie – m. in. Goldman Sachs Group i Vanguard- dysponują aktywami o wartości około 4 bilionów dolarów.

Z analiz Citadel Securities wynika, że zlecenia D-Limit mogą mieć niekorzystny wpływ na zlecenia detaliczne.

Porównuje D-Limit z praktyką tzw  ostatniego spojrzenia stosowaną na rynkach walutowych. Umożliwia ona dilerom wycofanie się z transakcji, które narażałyby ich na straty.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?