Mało realne prognozy, które jednak się spełniają

Niektóre banki i instytucje finansowe publikują prognozy, których spełnienie jest mało prawdopodobne. Pod koniec 2018 r. Standard Chartered przedstawił dwa takie mało realne wówczas scenariusze, które jednak spełniły się w 2019 r.

Publikacja: 14.10.2019 15:44

Mało realne prognozy, które jednak się spełniają

Foto: AFP

Brytyjski bank wśród takich prognoz wskazał obniżenie stóp procentowych w USA. Była to bardzo śmiała wówczas teza, ale się sprawdziła. Fed obniżył stopy w lipcu po raz pierwszy od dekady. Zabieg ten powtórzył również we wrześniu, tnąc stopy o kolejne 0,25 pkt proc. Jerome Powell, prezes Fedu, argumentował decyzję sytuacją w globalnej gospodarce i zbyt niską inflacją w USA.

Kolejną mało realną prognozą, która się spełniła, było wznowienie przez Europejski Bank Centralny programu luzowania ilościowego. We wrześniu EBC, idąc w ślady Fedu, obniżył stopy o 0,1 pkt proc. i jednocześnie zdecydował o wznowieniu programu skupu aktywów za 20 mld euro miesięcznie. Luzowanie rozpocznie się w listopadzie i na razie nie jest przewidziana konkretna data jego zakończenia.

Standard Chartered opisał również inne zdarzenia, które choć jeszcze nie nastąpiły, to są całkiem prawdopodobne. Chodzi m.in. o Wielką Brytanię i możliwy brexit bez porozumienia.

Analitycy wśród śmiałych prognoz wskazywali m.in., że dojdzie do twardego brexitu, a w ślad za tym kurs funta zrówna się z dolarem amerykańskim. W grze jest też prognoza dotycząca emisji przez rząd USA obligacji o 50-letnim terminie zapadalności. Obecnie najdłuższe obligacje emitowane są na 30 lat. – Jeśli będzie odpowiedni popyt, wyemitujemy 50-letnie obligacje – powiedział we wrześniu Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA.

Mało prawdopodobnym scenariuszem jest natomiast rozpad OPEC. Standard Chartered prognozował, że jeśli dojdzie do tego w tym roku, to notowania ropy Brent mogą spaść do 25 USD za baryłkę. Obecnie cena wynosi około 58 USD.

Kolejną mało realną prognozą pozostaje rezygnacja z powiązania między dolarem hongkońskim a dolarem amerykańskim. Bank centralny w Hongkongu w momencie emisji krajowej waluty musi posiadać odpowiedni depozyt w USD. Parytet wynosi 7,75-7,85 dolarów hongkońskich za 1 USD.

Nie tylko analitycy z brytyjskiego banku pokusili się o śmiałe prognozy. Saxo Bank opublikował w grudniu swoje „10 szokujących prognoz" na 2019 r. Jedyną z nich, która się sprawdziła, jest recesja w niemieckiej gospodarce.

Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych
Gospodarka światowa
Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin lepszy od oczekiwań