REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Fed znów będzie zwiększał bilans, kupując bony skarbowe

Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, zarzeka się, że te zakupy długu nie będą nowym programem QE. To będzie tylko operacja zapobiegająca powtórce wrześniowego skoku stopy repo.

Jerome Powell, szef Fedu, zapewnia, że zakupy bonów skarbowych będą miały na celu jedynie złagodzenie „problemów technicznych” będących skutkiem redukcji bilansu Fedu.

Foto: AFP

Jerome Powell, szef Fedu, stwierdził, że jego instytucja wkrótce zacznie zwiększać swój bilans. Operacja ta będzie obejmowała zakupy bonów skarbowych. Ma to zapobiec m.in. podobnym zawirowaniom na rynku międzybankowym jak te we wrześniu. W połowie września stopa jednodniowych pożyczek repo nagle skoczyła z 2,2 proc. do 3,5 proc. Nowojorski oddział Fedu musiał interweniować na rynku, by ją obniżyć. (Tamten skok oficjalnie tłumaczono tym, że banki potrzebowały kapitału na zamknięcie transakcji na rynku obligacji i na spłatę podatków).

– Chciałbym zaznaczyć, że wzrost naszego bilansu dla celów zarządzania rezerwami nie powinien być w żaden sposób mylony z programami skupu aktywów na dużą skalę, które wdrożyliśmy po kryzysie finansowym. Ani ostatnie problemy techniczne, ani zakupy bonów skarbowych, które rozważamy, by rozwiązać te problemy, nie powinny wpłynąć na nasze stanowisko w polityce pieniężnej. W żadnym razie nie jest to QE – stwierdził Powell na konferencji National Association for Business Economics w Denver.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA