Gospodarka - Świat

Skaczące widełki cenowe, Warren Buffett i największe IPO

Snowflake, producent oprogramowania dla baz danych w chmurze, w ofercie pierwotnej (IPO) pozyskał od inwestorów 3,36 miliarda dolarów.
Foto: materiały prasowe

To, jak informuje Bloomberg, największe tegoroczne IPO na rynku amerykańskim, jeśli nie uwzględni się oferty specjalnego wehikułu finansowego SPAC wspieranego przez miliardera Billa Ackmana. Snowflake (Płatek Śniegu), firma z San Mateo w Kaliforni sprzedała wczoraj 28 milionów akcji po 120 dolarów za sztukę, czyli powyżej  ustalonych w poniedziałek nowych widełek na poziomie 100-110 USD za walor. Wcześniej widełki wynosiły 75-85 USD.

Przy wycenie 120 USD wartość Snowflake wynosi ponad 33 mld dolarów. W lutym, w rundzie prywatnego finansowania,  wyceniano ją na 12,4 mld USD. Wśród inwestorów Snowflake, ku zaskoczeniu wielu obserwatorów, jest Warren Buffett, znany ze sceptycyzmu wobec dużych ofert pierwotnych.

Snowflake Inc. powstała osiem lat temu i konkuruje z Amazonem jako dostawca technologii chmurowej do obsługi magazynów.

W roku finansowym zakończonym w styczniu jej przychody wzrosły o 174 proc. do 264,7 mln dolarów. W okresie sześciu miesięcy, do końca lipca 2020 r.,  przychody wyniosły 242 mln USD, 133 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

W tym tygodniu na rynku publicznym w USA zadebiutuje jeszcze 15 firm, wśród nich JFrog,  Sumo Logic Inc. i Unity Software Inc. Chcą one  łącznie pozyskać 8,3 mld dolarów.

Powiązane artykuły