REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

USA rosną najszybciej od czterech lat

Produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych w II kwartale rósł w tempie 4,2 proc. rocznie, niemal dwukrotnie szybciej, niż w I kwartale.
Foto: AFP

Amerykański Departament Handlu zrewidował w środę swój wstępny szacunek sprzed miesiąca, wedle którego PKB w II kwartale rósł w tempie 4,1 proc. rocznie. Przed pierwszym szacunkiem ekonomiści przeciętnie oceniali, że amerykańska gospodarka urosła o 4,0 proc.

Po raz ostatni tak szybko gospodarka USA rozwijała się w III kwartale 2014 r. Dla porównania w I kwartale br., po serii coraz słabszych wyników, rosła w tempie 2,2 proc. rocznie.

Departament Handlu ocenił w środę, że szybciej niż wstępnie oszacował rosły w II kwartale inwestycje, a wolniej import. To z nawiązką skompensowało wolniejszy wzrost konsumpcji.

Kolejne kwartały mogą być dla amerykańskiej gospodarki równie udane, jak miniony. Model oddziału Rezerwy Federalnej z Atlanty sugeruje, że obecnie PKB Stanów Zjednoczonych rośnie w tempie 4,6 proc. rocznie. Ekonomiści przeciętnie jednak oczekują, że cały III kwartał zakończy się wynikiem na poziomie 3,2 proc.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA